خشکی واژن؛ علت،علائم و روش های درمان
دکتر فرح ابطحی » زیبایی دستگاه تناسلی » خشکی واژن؛ علت،علائم و روش های درمان
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

خشکی واژن؛ علت،علائم و روش های درمان

خشکی واژن که با نام آتروفی واژن نیز شناخته میشود، به معنای نازک شدن، خشک شدن و التهاب دیواره های واژن است که گاهی اوقات آتروفی ولو واژینال نیز نامیده می شود. یکی از مشکلات رایجی که در بین خانم ها وجود دارد، خشکی واژن است که بر روی روابط جنسی بسیار اثرگذار است. اکثر افراد فکر می کنند که خشکی واژن فقط مربوط به دوران یائسگی می شود؛ اما خشکی وازن در زنان جوان نیز آمار بالایی داشته و باعث می شود روابط جنسی ناراحت کننده و احساس سوزش و خارش مداوم داشته باشند. در این مقاله به طور کامل درباره علت و علائم خشکی واژن توضیح داده و روش های درمان آن را نیز ذکر کرده ایم.

خشکی واژن

خشکی یا آتروفی واژن چیست؟

آتروفی یا خشکی واژن یکی از عوارض کاهش سطح هورمون استروژن در بدن زنان است. استروژن نقش مهمی در تنظیم چرخه قاعدگی بر دستگاه تناسلی، دستگاه ادراری، قلب و عروق خونی، استخوان ها، سینه ها، پوست، مو، غشاهای مخاطی، عضلات لگن و مغز دارد. در حالت عادی، لایه ی مخاطی نازکی که حالت مایع شفاف رنگ دارد، دیواره واژن را مرطوب نگه میدارد. هورمون استروژن به تولید و حفظ این لایه مخاطی کمک می کند. وظیفه این مایع سالم، ضخیم و الاستیکه نگه داشتن پوشش واژن است. به طور طبیعی جداره واژن مرطوب است و یک لایه نازکی دیواره واژن را می پوشاند و باعث لغزندگی آن می شود و گاهی اوقات به دلایلی این ترشحات و لغزندگی کم شده و ایجاد خشکی واژن می کند. خشکی یا آتروفی واژن به وضعیتی اشاره دارد که این لایه مخاطی به طور طبیعی تولید نمیشود و یا میزان آن به شدت کاهش می یابد. این اتفاق باعث بروز مشکلاتی از جمله احساس درد و سوزش در رابطه جنسی، خارش و سوزش در ناحیه تناسلی و موارد دیگر خواهد شد.

تحلیل رفتن واژن با افزایش سن باعث خشکی واژن می شود که جداره واژن نازک و ملتهب می شود و این امر به دلیل کاهش هورمون استروژن است.

علت خشکی واژن چیست؟

در دوران یائسگی، بدن استروژن کمتری تولید می کند. بدون استروژن، پوشش واژن می تواند نازک تر شده و خاصیت ارتجاعی کمتری داشته باشد. کانال واژن نیز ممکن است باریک و کوتاه شود. استروژن کمتر، میزان مایعات طبیعی واژن را کاهش می دهد و تعادل اسید را نیز در واژن تغییر می دهد. همه این عوامل باعث می شود بافت واژن نازک تر شود و احتمال تحریک و آسیب پذیری آن بالاتر رود.

به غیر از یائسگی، عوامل دیگری نیز ممکن است باعث کاهش سطح هورمون استروژن در بدن شوند. افرادی که در دوران شیردهی هستند، تحت درمان سرطان هستند یا تخمدان هایشان برداشته شده است نیز ممکن است به دلیل کمبود استروژن دچار آتروفی واژن شوند.

کاهش هورمون استروژن به دلایل زیر ممکن است اتفاق بیفتد:

 • افزایش سن
 • یائسگی
 • یائسگی زودرس
 • زایمان و شیردهی
 • جراحی های لگن زمانی که هیسترکتومی می شود و هر دو تخمدان برداشته می شود
 • شیمی درمانی و رادیوتراپی
 • مصرف برخی از داروها
خشکی واژن
خشکی واژن

خشکی واژن در یائسگی

یکی از شایع ترین عوارض یائسگی، خشکی واژن است. طی تحقیقات به عمل آمده، 20 درصد از زنانی که دوره یائسگی آن ها آغاز شده شده است، برای درمان خشکی واژن به پزشک مراجعه کرده اند. البته آمار واقعی بسیار بالاتر است، زیرا بسیاری از زنان از ابراز کردن علائم به پزشک خود خجالت می کشند. حدود 40 تا 50 درصد زنان دچار خشکی واژن می شوند. در اثر کاهش سطح استروژن، دیواره های دستگاه ادراری نازک شده که نتیجه آن عفونت و تکرر ادرار است. به مجموعه ای از علائم که شامل خارش و خونریزی پس از رابطه جنسی، افزایش ترسح و اختلال در عملکرد مثانه سندروم یائسگی دستگاه ادراری یا GSM syndrome می گویند. البته علائم یائسگی در هر فرد متفاوت است.

علائم خشکی واژن

بافتی که دیواره واژن را می پوشاند زمانی که دچار آتروفی می شو،د نازک، خشک و ملتهب می گردد. اغلب، اولین علامت آن عدم ترشح مایع شفاف رنگ واژن (که در واقع نوعی لوبریکانت طبیعی است) بوده و ممکن است در حین رابطه جنسی متوجه آن شوید. سایر علائم خشکی واژن عبارتند از:

 • داشتن سوزش و خارش در واژن
 • بیماری های ادراری مثل سوزش ادرار، عفونت های مکرر ادرار، تکرر ادرار، احساس نیاز به دفع ادرار
 • دردهای ناحیه واژینال
 • رابطه جنسی دردناک و داشتن خونریزی در حین رابطه
 • ایجاد مشکل و ناتوانی در ارگاسم
 • رنگ پریدگی و روشن شدن بافت نازک واژن

که در معاینه توسط پزشک دیده می شود.

روش های تشخیص خشکی واژن

بیمار بعد از مراجعه به پزشک، روش های تشخیص به این طریق انجام می شود:

 • معاینه بالینی: با معاینه و بررسی ناحیه واژینال و دهانه رحم، خشکی واژن دیده می شود و معمولا جداره واژن نازک و رنگ پریده است.
 • آزمایش پاپ اسمیر: در آزمایش پاپ اسمیر دیدن سلول هایی که از ترشحات واژینال و دهانه سرویکس است، تغییرات سلولی دیده می شود.
 • آزمایش های مختلف: آزمایش های هورمونی که میزان استروژن بررسی می شود و آزمایش های ادرار در بیمارانی که دچار عفونت های ادراری باشد، انجام خواهد شد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

بهتر است زمانی که علائم خشکی واژن بروز کرد، بدون اتلاف وقت به پزشک متخصص زنان مراجعه شود زیرا مراجعه به موقع و درمان به موقع منجر به پیشگیری از پیشرفت بیماری می شود.

درمان خشکی واژن با لیزر مونالیزا
درمان خشکی واژن با لیزر مونالیزا

درمان خشکی واژن

برای رفع خشکی واژن روش های درمانی متعددی وجود دارد که عبارتند از:

هورمون درمانی با کرم های موضعی یا قرص های واژینال که با این روش خشکی واژن کمتر می شود ولی باید تکرار شود. اما عوارض هم دارد. هورمون درمانی برای همه بیماران انجام نمی شود زیرا ممکن است در برخی از بیماران ایجاد سرطان کند.

استفاده از آنتی بیوتیک

اگر خشکی واژن در اثر عفونت ایجاد شده باشد، با مصرف آنتی بیوتیک رفع می شود.

استفاده از ژل های بهداشتی

مصرف صابون، لوسیون های قوی و معطر در نزدیکی واژن باعث خشکی بیشتر در این ناحیه می شود.

ژل های لوبریکانت

ژل های لوبریکانتی بر پایه آب را انتخاب کنید. این ژل ها نباید حاوی عطر، عصاره های گیاهی یا رنگ های مصنوعی باشند. زیرا این مواد باعث تحریک نواحی واژن می شوند.

مرطوب کننده های واژن

برای حفظ رطوبت واژن می توانید از این مرطوب کننده ها استفاده کنید.

استروژن واژینال

اگر استفاده از ژل های لوبریکانت و کرم های مرطوب کننده موثر نبود، درمان  موضعی استروژن یکی از راه های موثر است.

یکی از 3 روش زیر توسط پزشک برای شما تجویز می شود.

حلقه استرینگ

 این حلقه توسط خودتان یا پزشک وارد واژن شما می شود. جریان ثابتی از استروژن را آزاد می کند. این حلقه هر 3 ماه یکبار باید تعویض شود.

کرم واژینال

با استفاده از یک اپلیکاتور، کرم را وارد واژن خود می کنید. مدت زمان استفاده توسط پزشک تجویز می شود اما به طور معمول روزانه به طول مدت 1 ال 3 هفته از آن استفاده کنید.

قرص واژینال

این قرص مستقیما توسط اپلیکاتور در واژن قرار می گیرد.

لیزر

در صورتی که سایز درمان ها موثر واقع نبود، لیزر روشی غیر تهاجمی و موثر است. این روش برای کسانی که درمان هورمونی برای آن ها مناسب نیست، بهترین گزینه است. اگر دچار عفونت یا زگیل تناسلی هستید بعد از رفع شان برای درمان با لیزر اقدام کنید.

فرآیند درمان طی 3 الی 4 جلسه با فاصله 6 هفته ای برنامه ریزی می شود. در این روش نیازی به بیهوشی نیست و در مدت زمان کمی تمام می شود. لیزر فرکشنال CO2 یک پروب داخل واژن سبب تحریک برای کلاژن سازی و سفت شدن بافت در ناحیه است.

رفع خشکی واژن با لیزر

این روش سریع ترین روش درمان خشکی واژن و یک روش قطعی درمانی است.

بهترین و سریع ترین روش خشکی واژن لیزر مونالیزا است که در این روش با استفاده از لیزر مونالیزا تاچ واژن لیزر می شود و طول موج های این لیزر با تولید گرما در بافت های واژن، کلاژن سازی کرده و جوانسازی می شود و تولید استروژن در واژن تحریک می شود، بافت واژن ترمیم و ضخمیم می شود و واژن استحکام پیدا می کند و ترشحات طبیعی دوباره ایجاد خواهد شد.

با استفاده از لیزر مونالیزا در کوتاه ترین زمان ممکن، خشکی و آتروفی واژن از بین خواهد رفت.

مزایای درمان آتروفی واژن با لیزر مونالیزا تاچ

درمان خشکی واژن با مونالیزا تاچ بدون عارضه است و این روش موثرترین و سریع ترین راه درمان آتروفی واژن است و علاوه بر اینکه خشکی واژن را درمان می کند، لیزر مزایای دیگری نیز به طور همزمان دارد:

 • درمان آتروفی واژن
 • رفع خونریزی و درمان دخول دردناک
 • بهبود روابط جنسی و رفع بی میلی جنسی
 • رفع سوزش و خارش واژن
 • درمان عفونت های مزمن
 • جوانسازی واژن

همچنین مشکلات ادراری مثل سوزش ادراری، تکرر ادرار که به خاطر خشکی واژن ایجاد می شود با این روش قابل درمان است.

تعداد جلسات درمان خشکی واژن با لیزر مونالیزا

تعداد جلسات معمولا 3 تا 4 جلسه است که به فاصله هر یک ماه انجام می شود و در هر جلسه کلاژن سازی می شود و دوباره رطوبت قبلی واژن بر می گردد و بیمار نتیجه درمان را خواهد دید.

ماندگاری درمان خشکی واژن با لیزر

معمولا هر دو یا سه سال نیاز به تجدید دوباره درمان است و اثر آن بعد از 3 تا 4 سال از بین خواهد رفت.

درمان های خانگی خشکی واژن

می توان از رژیم های غذایی سالم و روان کننده ها استفاده کرد.

درمان خشکی واژن در ساری
درمان خشکی واژن در ساری

کاندید مناسب برای درمان خشکی واژن

تمام بیمارانی که دچار خشکی واژن هستند، می توانند از این روش استفاده کنند. مخصوصا برای خانم هایی که نمی توانند از روش های دیگر مثل هورمون تراپی استفاده کنند و یا از درمان های دیگر پاسخ مثبت نگرفته اند، بسیار مناسب است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن یا آتروفی واژن، به نازک شدن، خشک شدن و التهاب دیواره های واژن گفته میشود که ممکن است زمانی رخ دهد که سطح هورمون...

رفع تیرگی واژن با لیزر

رفع تیرگی واژن با لیزر

تیرگی واژن یکی از مشکلاتی است که بیشتر خانم ها با آن همراه هستند، امروزه روش های بسیاری برای رفع تیرگی واژن ارائه می شود که...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *