آندومتریوز چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آندومتریوز چیست؟

آندومتریوز نوعی اختلال است که در آن بافتی مشابه بافتی که پوشش داخلی رحم شما را تشکیل می دهد در خارج از حفره رحم شما رشد می کند. به پوشش رحم شما آندومتر گفته می شود.

آندومتریوز هنگامی اتفاق می افتد که بافت آندومتر روی تخمدان ها، روده و بافت های لگن شما رشد کند. گسترش بافت آندومتر به خارج از ناحیه لگن شما غیرمعمول است، اما غیرممکن نیست. بافت آندومتر که در خارج از رحم شما رشد می کند به عنوان کاشت آندومتر شناخته می شود.

تغییرات هورمونی چرخه قاعدگی شما بر روی بافت نابجا آندومتر تأثیر می گذارد و باعث ملتهب شدن و دردناک شدن ناحیه می شود. این بدان معنی است که بافت رشد می کند، ضخیم شده و تجزیه می شود. با گذشت زمان، بافتی که شکسته است جایی برای رفتن ندارد و در لگن شما گیر می کند.

این بافت محبوس شده در لگن شما می تواند باعث موارد زیر شود:

 • تحریک
 • تشکیل اسکار
 • چسبندگی، که در آن بافت اندام های لگن شما را به هم متصل می کند
 • درد شدید در طول دوره های قاعدگی
 • مشکلات باروری

آندومتریوز یک بیماری شایع زنان است که تا 10 درصد از زنان به آن مبتلا هستند. اگر این اختلال را داشته باشید تنها نیستید.

آندومتریوز

آندومتریوز

علائم آندومتریوز

علائم آندومتریوز متفاوت است. برخی از زنان علائم خفیفی را تجربه می کنند، اما در برخی دیگر علائم متوسط ​​تا شدید وجود دارد. شدت درد شما درجه یا مرحله وضعیت را نشان نمی دهد. ممکن است شما یک نوع خفیف از بیماری داشته باشید اما دردی دردناک را تجربه کنید. همچنین ممکن است شکلی شدید داشته باشید و ناراحتی بسیار کمی داشته باشید.

درد لگن شایعترین علامت آندومتریوز است. همچنین ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

 • دوره های دردناک
 • درد در قسمت تحتانی شکم قبل و هنگام قاعدگی
 • گرفتگی عضلات یک یا دو هفته در حدود قاعدگی
 • خونریزی قاعدگی شدید یا خونریزی بین دوره ها
 • ناباروری
 • درد پس از رابطه جنسی
 • ناراحتی از حرکات روده
 • کمردرد که ممکن است در هر زمان از چرخه قاعدگی شما رخ دهد

همچنین ممکن است هیچ علامتی نداشته باشید. این مهم است که شما به طور منظم برای انجام معاینات زنان به بهترین دکتر زنان در ساری مراجعه کنید. این به شما اجازه می دهد پزشک متخصص زنان هر گونه تغییر را کنترل کند. این امر به ویژه اگر دو یا چند علامت داشته باشید بسیار مهم است.

علائم آندومتریوز

علائم آندومتریوز

درمان آندومتریوز

قابل درک است که شما می خواهید تسکین سریع درد و سایر علائم آندومتریوز را داشته باشید. در صورت عدم درمان، این وضعیت می تواند زندگی شما را مختل کند. آندومتریوز درمانی ندارد اما علائم آن قابل کنترل است.

گزینه های پزشکی و جراحی برای کمک به کاهش علائم و مدیریت هرگونه عوارض احتمالی در دسترس هستند. پزشک شما ممکن است ابتدا درمان های محافظه کارانه را امتحان کند. در صورت عدم بهبودی، ممکن است آنها جراحی را به شما توصیه کنند.

هر کس واکنش متفاوتی نسبت به این گزینه های درمانی نشان می دهد. پزشک به شما کمک می کند یکی از مواردی که برای شما مناسب است را پیدا کنید.

به دست آوردن گزینه های تشخیص و درمان در اوایل بیماری ممکن است ناامید کننده باشد. به دلیل مشکلات باروری، درد و ترس از عدم تسکین، کنترل این بیماری از نظر ذهنی دشوار است. یافتن یک گروه پشتیبانی یا آموزش بیشتر خود در مورد این شرایط را در نظر بگیرید. گزینه های درمان عبارتند از:

داروهای ضد درد

می توانید داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن بدون نسخه را امتحان کنید، اما اینها در همه موارد موثر نیستند.

هورمون درمانی

مصرف هورمون های مکمل گاهی اوقات می تواند درد را تسکین داده و پیشرفت آندومتریوز را متوقف کند. هورمون درمانی به بدن شما کمک می کند تغییرات هورمونی ماهانه را که باعث رشد بافتی می شود که در هنگام آندومتریوز ایجاد می شود، تنظیم کند.

پیشگیری از بارداری هورمونی

پیشگیری از بارداری هورمونی با جلوگیری از رشد ماهانه و تجمع بافت آندومتر، باروری را کاهش می دهد. قرص های ضد بارداری، وصله ها و حلقه های واژن می توانند درد را در آندومتریوز کمتر کاهش دهند یا حتی از بین ببرند.

تزریق مدروکسی پروژسترون (Depo-Provera) نیز در توقف قاعدگی موثر است. رشد کاشت آندومتر را متوقف می کند. درد و سایر علائم را تسکین می دهد. این ممکن است اولین انتخاب شما نباشد، به دلیل خطر کاهش تولید استخوان، افزایش وزن و افزایش میزان افسردگی در برخی موارد.

درمان آندومتریوز

درمان آندومتریوز

آگونیست ها و آنتاگونیست های آزاد کننده هورمون گنادوتروپین (GnRH)

زنان از آگونیست ها و آنتاگونیست های آزاد کننده هورمون گنادوتروپین (GnRH) برای جلوگیری از تولید استروژن تحریک کننده تخمدان ها استفاده می کنند. استروژن هورمونی است که به طور عمده مسئول ایجاد خصوصیات جنسی زنان است. جلوگیری از تولید استروژن از قاعدگی جلوگیری کرده و یائسگی مصنوعی ایجاد می کند.

درمان GnRH عوارضی مانند خشکی واژن و گرگرفتگی دارد. مصرف همزمان مقادیر کم استروژن و پروژسترون می تواند به کاهش یا جلوگیری از این علائم کمک کند.

دانازول

دانازول داروی دیگری است که برای جلوگیری از قاعدگی و کاهش علائم استفاده می شود. هنگام مصرف دانازول، بیماری ممکن است به پیشرفت خود ادامه دهد. دانازول می تواند عوارض جانبی داشته باشد، از جمله آکنه و هیرسوتیسم. هیرسوتیسم رشد غیرطبیعی مو در صورت و بدن شما است.

سایر داروها در حال مطالعه هستند که ممکن است علائم را بهبود بخشیده و روند بیماری را کند کنند.

جراحی محافظه کارانه

جراحی محافظه کارانه برای زنانی است که می خواهند باردار شوند یا درد شدیدی را تجربه می کنند و درمان هورمونی برای آنها موثر نیست. هدف از جراحی محافظه کارانه برداشتن یا از بین بردن رشد آندومتر بدون آسیب رساندن به اندام های تولید مثل است.

لاپاراسکوپی، یک جراحی با حداقل تهاجم، برای تجسم و تشخیص آندومتریوز استفاده می شود. همچنین برای از بین بردن بافت آندومتر استفاده می شود. یک جراح برای برداشتن رشد و یا سوزاندن یا بخار کردن آنها، شکاف های کوچکی در شکم ایجاد می کند. این روزها معمولاً از لیزر به عنوان راهی برای از بین بردن این بافت “خارج از محل” استفاده می شود.

جراحی آخرین گزینه (هیسترکتومی)

به ندرت، اگر وضعیت شما با سایر روش های درمانی بهبود نیابد، ممکن است پزشک شما به عنوان آخرین راه حل برداشتن رحم را توصیه کند.

در حین جراحی برداشتن رحم، جراح رحم و دهانه رحم را برمی دارد. آنها همچنین تخمدان ها را خارج می کنند زیرا این اندامها باعث استروژن می شوند و استروژن باعث رشد بافت آندومتر می شود. علاوه بر این، جراح ضایعات ایمپلنت قابل مشاهده را از بین می برد.

هیسترکتومی معمولاً درمانی یا درمانی برای آندومتریوز محسوب نمی شود. پس از جراحی برداشتن رحم قادر به بارداری نخواهید بود. اگر به فکر تشکیل خانواده هستید قبل از موافقت با جراحی نظر دوم را بگیرید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن یا آتروفی واژن، به نازک شدن، خشک شدن و التهاب دیواره های واژن گفته میشود که ممکن است زمانی رخ دهد که سطح هورمون...

رفع تیرگی واژن با لیزر

رفع تیرگی واژن با لیزر

تیرگی واژن یکی از مشکلاتی است که بیشتر خانم ها با آن همراه هستند، امروزه روش های بسیاری برای رفع تیرگی واژن ارائه می شود که...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *