بارداری بدون دخول و روش پیشگیری از آن
دکتر فرح ابطحی » بارداری و زایمان » بارداری بدون دخول و روش پیشگیری از آن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بارداری بدون دخول و روش پیشگیری از آن

بارداری بدون دخول برای خانم ها یکی از سوالات همیشگی است. آیا واقعا بدون دخول می‌توان باردار شد؟ این احتمال چقدر وجود دارد؟ بارداری بدون دخول در صورتی امکان پذیر است که فرآیند دخول به طور کامل انجام نشده باشد اما از تماس با سطح بیرونی ناحیه تناسلی این امکان وجود ندارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ سوال هایتان را به طور کامل بگیرید.

آیا بارداری بدون دخول امکان پذیر است؟

در فرایند بارداری اسپرم از طریق واژن به سمت لوله های فالوپ حرکت کرده و در زمان لقاح با تخمک، بارداری رخ می‌دهد. در زمانی که اسپرم در اطراف واژن ریخته شود و سپس با حرکت وارد واژن شود یا به دهانه واژن منی ریخته شود و به درون دهانه نیز نفوذ پیدا کند، امکان بارداری بدون دخول کامل وجود دارد، بنابراین لازم به ذکر است بارداری برای خانم ها بدون رابطه جنسی کامل امکانپذیر است.

آیا برای باردار شدن حتما باید دخول کامل انجام شود؟

در پاسخ این سوال باید گفت برای بارداری نیاز به دخول کامل نیست اما شرایط دخول کامل، شانس باروری را برای زوجین افزایش می‌دهد. برای شانس باروری در شرایطی که دخول کامل انجام نمی‌گیرد باید اسپرم دارای فعالیت بالا باشد تا بتواند وارد لوله های فالوپ برای لقاح شود. بنابراین خانم هایی که باکره نیستند و رابطه بدون دخول کامل دارند، امکان باردار شدن برای آن‌ها فراهم است.

علائم اولیه بارداری را بشناسید!

بارداری بدون دخول چگونه اتفاق می افتد؟

زمانی که اسپرم از طریق پیشاب و یا مایع منی ریخته شده اطراف واژن، وارد دهانه واژن شده و تخمک آزاد در لوله فالوپ وجود داشته باشد امکان حاملگی وجود دارد. برخی افراد تصور دارند که بعد از دخول و ریخته شدن مایع منی، باید حتما پاهای خود را به سمت بالا بگیرند تا اسپرم به سمت لوله فالوپ حرکت کند اما این یک فرضیه کاملا اشتباه است و اگر تحرک اسپرم بالا باشد حتی با وجود یک قطره از مایع منی در دهانه واژن نیز ممکن است که بارداری اتفاق افتد.

احتمال بارداری بدون دخول در دختران باکره

احتمال بارداری بدون دخول در دختران باکره وجود دارد، اگرچه این مورد خیلی نادر است. بارداری در دختران باکره در صورتی رخ دهد که منی به صورت مستقیم با تخمک در تماس باشد، یعنی از طریق تماس مستقیم بین منی و دستگاه تناسلی خارجی دختر. (مثلاً در مواردی که منی بر روی بخش خارجی دستگاه تناسلی قرار گیرد). البته شایان ذکر است که برخی از متخصصی زنان این فرضیه را اشتباه دانسته و قبول ندارند، بنابراین کمی جای تامل دارد.

همچنین، در برخی موارد نادر، منی از طریق عضو دیگر مثل انگشتان به دستگاه تناسلی وارد می‌شود و بارداری رخ می‌دهد.

به هر حال، بارداری بدون دخول در دختران باکره بسیار نادر است و اکثر موارد بارداری نیاز به دخول یا تماس مستقیم بین منی و تخمک دارند. اگر شما یا شخصی دیگری نگرانی خاصی در این زمینه دارید، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید تا به شما توضیحات دقیق‌تری داده و بررسی‌های لازم را انجام دهد.

احتمال بارداری بدون دخول در دوران قاعدگی

احتمال بارداری بدون دخول در دوران قاعدگی بسیار کم است. در طول دوران قاعدگی، تخمک از تخمدان آزاد می‌شود و به سمت رحم حرکت می‌کند. اگر منی در این زمان، در مجاورت تخمک قرار بگیرد، می‌تواند به تخمک برسد و آن را تلقیح کند اما برای رسیدن منی به تخمک، نیاز به ورود منی به دستگاه تناسلی و سپس به واژن و رحم است.

در صورتی که همراهی جنسی در دوران قاعدگی صورت نگیرد و هیچ تماسی با مایع منی رخ ندهد، احتمال بارداری بسیار کم است. اما باید توجه داشت که پیش از وقوع قاعدگی، در برخی موارد منی می‌تواند در رحم و گردن رحم باقی بماند و در صورتی که قاعدگی رخ دهد و تخمک آزاد شود، این منی می‌تواند تخمک را تلقیح کند و بارداری ایجاد شود. برای کامل کردن این موضوع باید بگوییم که اسپرم قابلیت زنده ماندن در واژن به مدت زمان 4 الی 5 روز را دارد.

علائم بارداری بدون دخول

بارداری بدون دخول یا همان بارداری بدون رابطه جنسی کامل، تقریبا کم است و در عمده موارد، نیاز به دخول یا تماس مستقیم بین منی و تخمک وجود دارد. با این حال، در برخی موارد افرادی به مطب متخصص زنان (در ساری) مراجعه داشته اند که بارداری بدون دخول برایشان رخ داده است. برخی از علائم ممکن این نوع بارداری، عبارتند از:

عدم قاعدگی: در بارداری بدون دخول، دوره قاعدگی معمولاً متوقف می‌شود و قاعدگی رخ نمی‌دهد. این علامت ممکن است نشان دهنده وجود بارداری باشد.

تغییرات در شکل و حجم سینه: هماند یک بارداری معمولی، سینه‌ ها ممکن است بزرگتر شوند و تغییرات دیگری نیز در آنها رخ دهد، مانند حساسیت و درد.

تغییرات در علائم جسمی: برخی علائم مانند تهوع، استفراغ، خستگی غیر معمول، تغییرات مزاجی و ترشحات مهبلی غیرمعمول ممکن است در بارداری بدون دخول مشاهده شوند.

افزایش سایز اندام ها: در برخی موارد، افزایش اندام هایی  مانند شکم، سینه و باسن ممکن است در بارداری افزایش سایز و حجم داشته باشند

تغییر طعم دهان : در برخی موارد در زمان حاملگی بزاق دهان طعم فلزات را می‌گیرد که نشانه بارداری است.

با این حال، این علائم نیز ممکن است به دلیل عوامل دیگری رخ دهند و نیاز به بررسی دقیق توسط یک پزشک دارند. اگر شما فکر می‌کنید که ممکن است بارداری بدون دخول برای شما رخ داده باشد، بهترین راه اطمینان و تشخیص دقیق، مشاوره با پزشک یا انجام آزمایش بتا بارداری و یا استفاده از بی بی چک است.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
زایمان سزارین [در ساری]

زایمان سزارین [در ساری]

بهترین دکتر برای زایمان سزارین در ساری کدام پزشک است؟ چنانچه شما در دوران بارداری بوده و یا قصد باردار شدن دارید، یکی از مهم...

علل و علائم زایمان زودرس

علل و علائم زایمان زودرس

زایمان زودرس به زایمانی گفته می شود که زودتر از هفته37 اتفاق بیافتد، این شرایط نا معمول بوده و در اثر برخی از عوامل در بدن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *