هیسترکتومی به چه منظوری انجام می شود؟
دکتر فرح ابطحی » بیماری های زنان » هیسترکتومی به چه منظوری انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

هیسترکتومی به چه منظوری انجام می شود؟

هیسترکتومی یک روش جراحی برای برداشتن رحم است. بعد از هیسترکتومی قاعدگی متوقف شده و امکان بارداری وجود نخواهد داشت. عمل برداشتن رحم میتواند یک درمان قطعی برای بیماری هایی از جمله: خونریزی غیر طبیعی، فیبروم رحم و یا سرطان های دستگاه تناسلسی زنان باشد. دوره بهبودی بعد از آن بسته به نوع عمل متفاوت است. در هیسترکتومی جزئی، رحم برداشته و دهانه رحم دست نخورده باقی میماند. در هسترکتومی کامل، رحم و دهانه رحم برداشته می شود. گاهی اوقات برداشتن رحم شامل برداشتن یک یا هر دو تخمدان و لوله های رحمی است. در این مقاله درباره نحوه انجام هیسترکتومی، عوارض جانبی احتمالی و اقدامات بعد از آن توضیح داده شده است.

جراحی هیسترکتومی

جراحی هیسترکتومی چیست؟

هیسترکتومی به عملی گفته میشود که برای برداشتن رحم انجام میشود. در صورتی که برخی از بیماری های دستگاه تناسلی زنان مثل: افتادگی شدید رحم، خونریزی های غیرطبیعی و شدید، فیبروم، سرطان و … به سایر روش های درمانی پاسخ ندهند، ممکن است جراح متخصص زنان اقدام به انجام هیسترکتومی کند. این عمل انواع متفاوتی دارد و با روش های گوناگون قابل انجام است. تشخیص نوع و روش هیسترکتومی بستگی به علت انجام آن دارد. در هر صورت بعد از هیسترکتومی، امکان بارداری وجود نخواهد داشت.

انواع هیسترکتومی

بسته به دلیل جراحی برداشتن رحم، جراح می تواند برداشتن تمام یا فقط بخشی از رحم را توصیه کند. بیماران و حتی برخی از پزشکان گاهی اوقات به طور نادرست از این اصطلاحات استفاده می کنند. بنابراین لازم است به طور دقیق با انواع این جراحی آشنا شوید:

 • هیسترکتومی کامل (توتال): تمام رحم و دهانه رحم خارج میگردد.
 • هیسترکتومی جزئی (که هیسترکتومی سوپراسرویکال نیز نامیده می شود) تنها رحم را برداشته و دهانه رحم در جای خود باقی می‌ماند.
 • هیسترکتومی رادیکال: کل رحم، بافت های کناری رحم، دهانه رحم و قسمت بالای واژن را از بین می برد. هیسترکتومی رادیکال به طور کلی فقط در صورت وجود سرطان انجام می شود.

بهترین دکتر زنان  ممکن است تخمدان ها را نیز خارج کند (روشی به نام اوئوفرکتومی) یا ممکن است آنها را در جای خود بگذارد. وقتی لوله های فالوپ خارج می شوند، عمل جراحی سالپینژکتومی نامیده می شود. وقتی کل رحم، هر دو لوله و هر دو تخمدان برداشته شود، کل عمل را هیسترکتومی و سالپنژکتومی دو طرفه، اوفرکتومی می نامند.

هیسترکتومی همچنین می تواند از طریق یک برش در واژن (هیسترکتومی واژن) یا با روش جراحی لاپاراسکوپی یا روباتیک انجام شود که جراح از ابزارهای باریک و بلند استفاده می کند که از طریق برش های کوچک شکمی وارد بدن میشوند.

هیسترکتومی باز یا شکمی معمولا در موراد زیر توصیه می‌شود:

 • رحم بیمار بزرگ باشد.
 • پزشک قصد داشته باشد سایر اندام های لگن را از نظر علائم بیماری بررسی کند.
 • تشخیص پزشک بر این باشد که انجام هیسترکتومی به شکل باز برای بیمار مناسب تر است.
عمل هیسترکتومی در چه مواقعی انجام می شود؟
عمل هیسترکتومی در چه مواقعی انجام می شود؟

دلیل انجام هیسترکتومی چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که پزشک ممکن است انجام عمل هیسترکتومی را توصیه کند. شایع ترین این دلایل موارد زیر هستند:

سرطان زنان

اگر شما یک سرطان زنان دارید، مانند سرطان رحم یا دهانه رحم، عمل برداشتن رحم ممکن است بهترین گزینه درمانی شما باشد. بسته به سرطان خاصی که دارید و پیشرفت آن ، سایر گزینه های شما ممکن است شامل پرتودرمانی یا شیمی درمانی باشد.

فیبروم رحم

هیسترکتومی تنها راه حل قطعی و ثابت برای فیبروم رحم است. تومورهای خوش خیم رحم که اغلب باعث خونریزی مداوم ، کم خونی ، درد لگن یا فشار مثانه می شوند. درمان های غیر جراحی فیبروم ممکن است بستگی به سطح ناراحتی و اندازه تومور داشته باشد. بسیاری از زنان مبتلا به فیبروم حداقل علائم دارند و نیازی به درمان ندارند.

آندومتریوز

در آندومتریوز ، بافت پوشاننده داخل رحم (آندومتر) در خارج از رحم روی تخمدان ها، لوله های رحمی یا سایر اندام های لگن یا شکم رشد می کند. هنگامی که دارو یا جراحی های سطحی آندومتریوز را بهبود نمی بخشد، ممکن است به برداشتن رحم همراه با برداشتن تخمدان ها و لوله های رحم (سالپینگ اووفورکتومی دو طرفه) نیاز داشته باشید.

پرولاپس رحم

افتادگی رحم به داخل واژن شما می تواند در صورت ضعیف شدن رباط ها و بافت ها باشد. افتادگی رحم می تواند منجر به بی اختیاری ادرار، فشار لگن یا مشکل در حرکات روده شود. برای درمان این شرایط ممکن است عمل جراحی رحم لازم باشد.

خونریزی غیرطبیعی از واژن

اگر هر چرخه پریودهای شما سنگین ، نامنظم یا طولانی مدت باشد ، وقتی خونریزی با روش های دیگر کنترل نشود ، عمل جراحی رحم ممکن است تسکین دهنده این مشکل باشد.

درد مزمن لگن

گاهی اوقات ، جراحی آخرین چاره ضروری برای زنانی است که درد مزمن لگن را تجربه می کنند و به وضوح در رحم ایجاد می شود. با این حال ، جراحی برداشتن رحم از بسیاری از اشکال درد لگن تسکین نمی یابد و برداشتن رحم غیر ضروری ممکن است مشکلات جدیدی ایجاد کند. قبل از اقدام به چنین جراحی بزرگی ، به دنبال ارزیابی دقیق باشید.

جراحی رحم به توانایی باردار شدن شما پایان می دهد. اگر فکر می کنید می خواهید باردار شوید ، از پزشک خود در مورد گزینه های جایگزین این جراحی سوال کنید. در مورد سرطان ، عمل برداشتن رحم ممکن است تنها گزینه باشد. اما برای سایر شرایط از جمله فیبروم ، آندومتریوز و افتادگی رحم – ممکن است ابتدا بتوانید درمان های کم تهاجمی را امتحان کنید.

در حین جراحی برداشتن رحم، جراح شما همچنین ممکن است یک روش مربوطه را انجام دهد که تخمدان ها و لوله های رحمی شما را از بین ببرد (سالپینگ اووفرکتومی دو طرفه). شما و پزشک باید پیش از موعد در مورد اینکه آیا به این روش احتیاج دارید که در نتیجه  منجر به یائسگی می شود، بحث کنید.

با یائسگی، علائم یائسگی اغلب پس از انجام عمل برای زنان به طور ناگهانی شروع می شود. بسته به میزان تأثیر این علائم بر کیفیت زندگی شما ، ممکن است به درمان کوتاه مدت با هورمون ها نیاز داشته باشید.

نحوه انجام هیسترکتومی

در حین هیسترکتومی شکمی، جراح رحم شما را از تخمدان ها، لوله های رحمی و واژن فوقانی و همچنین از رگ های خونی و بافت همبند جدا می کند. قسمت تحتانی رحم (دهانه رحم) معمولاً برداشته می شود.اما گاهی نیز در جای خود باقی می‌ماند. در صورت لزوم، جراح شما ممکن است اندام ها و بافت های دیگر لگن مانند تخمدان ها یا لوله های رحمی را نیز خارج کند.

هیسترکتومی به طور معمول تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بنابراین در حین جراحی بیدار نخواهید بود. این روش به طور کلی حدود یک تا دو ساعت طول می کشد. اگرچه قبل از این که آماده شوید و وارد اتاق عمل شوید، مدتی را سپری خواهید کرد. برای شروع عمل، یکی از اعضای تیم جراحی شما از طریق مجرای ادرار کاتتر ادرار عبور داده تا مثانه شما تخلیه شود. سوند در حین جراحی و مدت کوتاهی پس از آن در جای خود باقی می ماند. شکم و واژن شما قبل از جراحی با یک محلول استریل تمیز می شود.

برای انجام عمل برداشتن رحم، جراح شما با استفاده از یکی از دو روش زیر شکم شما را برش (برش) می دهد:

 • یک برش عمودی، که از وسط شکم شما شروع می شود و از زیر ناف تا دقیقاً بالای استخوان شرمگاه گسترش می یابد
 • یک برش خط بیکینی افقی، که تقریباً یک اینچ بالاتر از استخوان شرمگاه شما قرار دارد

نوع برش به عوامل زیادی بستگی دارد؛ از جمله: دلیل جراحی برداشتن رحم، نیاز به بررسی قسمت فوقانی شکم، اندازه رحم و وجود هرگونه زخم در جراحی های قبلی شکم. به عنوان مثال، برداشتن رحم برای آندومتریوز، فیبروم های بزرگ و سرطان های زنان و زایمان عمدتا از طریق یک برش عمودی انجام می شود.

عوارض احتمالی هیسترکتومی

جراحی برداشتن رحم معمولاً بسیار ایمن است ، اما هر عمل جراحی بزرگی، خطر عوارض را به همراه دارد.

خطرات مرتبط با هیسترکتومی شکمی شامل موارد زیر است:

 • لخته شدن خون
 • عفونت
 • خون ریزی بیش از حد
 • واکنش نامطلوب به بیهوشی
 • آسیب به دستگاه ادراری ، مثانه ، راست روده یا سایر ساختارهای لگن در حین جراحی ، که ممکن است نیاز به ترمیم جراحی بیشتر داشته باشد
 • اوایل یائسگی حتی اگر تخمدان ها برداشته نشوند
 • به ندرت ، مرگ

آمادگی قبل از هیسترکتومی

احساس اضطراب از جراحی برداشتن رحم، طبیعی است. در اینجا آنچه می توانید برای کنترل آن انجام دهید اشاره خواهد شد:

 • قبل از جراحی، تمام اطلاعاتی را که برای اطمینان از تصمیم خود در مورد جراحی برداشتن رحم احساس اطمینان می کنید، بدست آورید. از پزشک و جراح خود سوال کنید. اگر به شما احساس راحتی بیشتری می دهد، در مورد این روش اطلاعاتی کسب کنید.
 • دستورالعمل های پزشک در مورد دارو های مصرفی را به طور دقیق رعایت کنید. اگر لازم است دارویی را متوقف کنید حتما در بازه زمانی توصیه شده از مصرف آن خودداری کنید. در مورد هر داروی بدون نسخه، مکمل های غذایی یا داروهای گیاهی که مصرف می کنید حتماً به پزشک خود بگویید.
 • در مورد نوع بیهوشی خود صحبت کنید. هیسترکتومی شکمی نیاز به بیهوشی عمومی دارد که باعث می شود در حین جراحی دردی را احساس نکنید.
 • برای اقامت در بیمارستان برنامه ریزی کنید. مدت زمان بستری شما در بیمارستان بستگی به نوع جراحی برداشتن رحم و توصیه پزشک دارد. به طور کلی ، هیسترکتومی شکمی نیاز به حداقل یک تا دو روز بستری در بیمارستان دارد.
 • بهبودی کامل پس از جراحی ممکن است چندین هفته طول بکشد. در طول دوره نقاهت لازم است اقدامات توصیه شده و منع شده از سمت پزشک خود را رعایت کنید. اجتناب از رانندگی یا بلند کردن اجسام سنگین از مهمترین توصیه های مراقبتی بعد از عمل است. اگر فکر می کنید به کمک احتیاج دارید حتما از یک فرد نزدیک بخواهید در خانه کنار شما بماند.

اقدامات ضروری قبل از عمل

قبل از جراحی ممکن است آزمایشاتی برای بررسی سرطان انجام شده باشد که می تواند رویکرد جراح شما را نسبت به جراحی تغییر دهد. آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سیتولوژی دهانه رحم (تست پاپ)، که وجود سلول های غیر طبیعی دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم را تشخیص می دهد.
 • بیوپسی آندومتر ، که سلول های غیر طبیعی در پوشش رحم یا سرطان آندومتر را تشخیص می دهد
 • سونوگرافی لگن، که ممکن است اندازه فیبروم رحم، پولیپ آندومتر یا کیست تخمدان را نشان دهد

روز قبل و صبح جراحی، به شما آموزش داده می شود که با استفاده از صابون تهیه شده توسط جراح، دوش بگیرید تا خطر عفونت را کاهش دهد. یک پاکسازی از واژن (دوش واژن) یا پاک سازی از رکتوم (انما) قبل از عمل نیز ممکن است انجام شود. بلافاصله قبل از جراحی، یک داروی آنتی بیوتیک داخل وریدی دریافت خواهید کرد تا خطر ابتلا به عفونت را بعد از عمل به حداقل برساند.

مراحل انجام هیسترکتومی
مراحل انجام هیسترکتومی

مراقبت های بعد از عمل

 • پس از جراحی ، چند ساعت در اتاق بهبودی خواهید ماند. تیم پزشکی شما:
 • شما را از نظر علائم درد کنترل می کند.
 • برای درد و جلوگیری از عفونت به شما دارو می دهد.
 • شما را تشویق می کند که بلافاصله بعد از جراحی بلند شوید و راه بروید.
 • هیسترکتومی شکمی معمولاً به یک تا دو روز بستری در بیمارستان نیاز دارد ، اما ممکن است طولانی تر باشد. برای خونریزی واژن و ترشحات باید از نوار بهداشتی استفاده کنید. تخلیه واژن خونین برای چندین روز تا هفته پس از جراحی برداشتن رحم طبیعی است. با این حال ، اگر خونریزی به اندازه قاعدگی یا خونریزی مداوم دارید ، به جراح خود اطلاع دهید.
 • برش شکم به تدریج بهبود می یابد ، اما یک زخم قابل مشاهده بر روی شکم شما باقی می ماند.

نتایج عمل هیسترکتومی

تقریباً شش هفته بعد از جراحی برداشتن رحم ، برای بازگشت به حالت معمول خود زمان می برد. در طول آن زمان:

 • استراحت کافی داشته باشید.
 • شش هفته بعد از عمل هیچ چیز سنگینی را بلند نکنید.
 • بعد از جراحی خود فعال باشید ، اما از انجام فعالیتهای بدنی شدید در شش هفته اول خودداری کنید.
 • شش هفته صبر کنید تا فعالیت جنسی را از سر بگیرید.
 • توصیه های پزشک در مورد بازگشت به سایر فعالیت های عادی خود را دنبال کنید.

زندگی پس از جراحی برداشتن رحم

جراحی رحم برخی از جنبه های زندگی شما را برای همیشه تغییر می دهد. برای مثال:

 • دیگر قاعدگی نخواهید داشت.
 • از علائمی که قبلا داشتید ، راحت می شوید.
 • شما نمی توانید باردار شوید.
 • اگر در دوران یائسگی هستید ، برداشتن تخمدان همراه با هیسترکتومی، باعث شروع شدن یائسگی می شود.
 • اگر قبل از یائسگی، هیسترکتومی کنید و تخمدان خود را حفظ کنید ، ممکن است در سن کمتر از متوسط ​​سن یائسگی را تجربه کنید.
 • اگر هیسترکتومی جزئی داشته باشید ، دهانه رحم شما در جای خود باقی می ماند ، بنابراین هنوز در معرض خطر سرطان دهانه رحم هستید. برای غربالگری سرطان دهانه رحم به تست پاپ منظم نیاز دارید.
 • بعد از بهبودی از برداشتن رحم ، دیگر قسمتهای زندگی شما به حالت عادی برگردند و یا ممکن است بهبود یابند. مثلا:
 • اگر قبل از جراحی برداشتن رحم زندگی جنسی خوبی داشتید ، به احتمال زیاد بعد از آن هم رحم خواهید کرد. برخی از زنان حتی بعد از جراحی برداشتن رحم لذت جنسی بیشتری را تجربه می کنند. این ممکن است به دلیل تسکین دردهای مزمن یا خونریزی شدید باشد که به دلیل مشکل رحم ایجاد شده است.

تسکین علائم ممکن است کیفیت زندگی شما را بسیار بالا ببرد. ممکن است احساس بهزیستی بهبود یافته و فرصتی برای ادامه زندگی خود داشته باشید.

 • از طرف دیگر، ممکن است بعد از جراحی رحم احساس از دست دادن کنید. زنان قبل از یائسگی که برای درمان سرطان زنان و زایمان باید جراحی رحم انجام دهند ، ممکن است غم و اندوه و احتمالاً افسردگی ناشی از از دست دادن باروری را تجربه کنند. اگر غم و اندوه یا احساسات منفی در لذت زندگی روزمره شما تداخل ایجاد می کنند ، با پزشک خود صحبت کنید.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان تنبلی تخمدان در ساری

درمان تنبلی تخمدان در ساری

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک که با عنوان تنبلی تخمدان نیز شناخته میشود، یک اختلال هورمونی است که نظم طبیعی فعالیت تخمدان‌ها را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *