حاملگی پوچ یا مولار چیست و چه علائمی دارد؟
دکتر فرح ابطحی » زیبایی دستگاه تناسلی » حاملگی پوچ یا مولار چیست و چه علائمی دارد؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

حاملگی پوچ یا مولار چیست و چه علائمی دارد؟

ممکن است خانمی تمامی علائم بارداری را داشته باشد و با وجود انجام آزمایش بارداری تشخیص بر بارداری وی باشد اما نتیجه و بررسی های پزشک ابتلای ایشان به حاملگی مولار(Molar pregnancy) باشد . شاید شنیدن نام آن مقداری ناراحت کننده و عجیب باشد اما این عارضه‌ی نادر بارداری در برخی از خانم ها است که در واقع نتیجه ی رشد غیر طبیعی تروفوبلاست‌ها، سلول‌هایی که به طور طبیعی به جفت تبدیل می‌شوند می باشد. در واقع این وضعیت کاملا مشابه بارداری است اما در آن تخمک بارور شده دچار ناهنجار یو مشکلات پیچیده ای می شود که قدرت رشد و یا لانه گزینی در رحم را نخواهد داشت.

حاملگی مولار چیست ؟

در حاملگی مولار که زیاد هم شایع نیست، تخمک بارور شده به شکل غیر طبیعی رشد کرده  و به جای اینکه به جنین تبدیل شود به توده‌‌ا‌ی گوشتی به نام مول (mole)   تبدیل می شود ممکن است با بارداری اشتباه گرفته شود اما این توده قدرت زنده ماندن را نداشته و از بین می رود. تشخیص این عارضه در ابتدای علائم بارداری کمی دشوار است.

در حاملگی مولار ،جنین، کیسه جفتی و یا هیچ بافت طبیعی  تشکیل نمی شود و هیچ گونه شرایطی برای رشد جنین وجود ندارد و به جای آن جفت از توده‌‌‌ای کیسه‌‌ایی تشکیل می شود، این توده بسیار شبیه به خوشه انگور است و تورمی که ایجاد می کند با حضور جنین اشتباه گرفته می شود، در حاملگی مولار دوره قاعدگی قطع شده و علائمی مانند بارداری های معمولی ایجاد می شوند.

چه مواردی باعث می شود که فرد به حاملگی مولار یا حاملگی پوچ مبتلا شود ؟

از فاکتورهایی که ریسک ابتلا به حاملگی مولار را افزایش می دهد بالا بودن سن می باشد، معمولا در سنین خیلی بالا یعنی بیشتر از 40 سال است البته پایین بودن سن و عدم داشتن شرایط مناسب برای حاملگی هم تاثیر گذار است این عارضه در خانم های زیر 20 سال  نیز دیده می شود.

فاکتور بعدی سقط های متعدد است که باعث تضعیف سیستم بدن و البته از بین رفتن توانایی های رحم و دستگاه تولید میشود، به طور کلی سابقه سقط جنین، به ویژه اگر دو یا چند مورد باشد خطر ابتلا به حاملگی پوچ را نیز بیشتر می کند.

یکی دیگر از دلایل بروز حاملگی پوچ در  خانم ها این است که در اکثر موارد به علت بروز اختلالات کروموزومی در تخمکی که بارور شده این عارضه ایجاد می شود. در واقع فرآیند باروری ناقص می شود و تخمک دچار اختلال ژنتیکی می گردد که در نهایت از ادامه حیات و رشد آن جلوگیری می شود. این ممکن است ناشی از تقسیم غیر عادی یا کیفیت پایین تخمک یا اسپرم باشد که بارداری را غیر ممکن می سازد.

حاملگی پوچ

در  فرآیندی که در حاملگی طبیعی وجود دارد، تخمک بارور شده از 23 کروموزوم از پدر و 23 کروموزوم از مادر تشکیل می شود . اما این قاعده در حاملگی مولار وجود ندارد و در واقع این تداخل باعث می شود که کروموزوم‌های پدر دو  برابر کروموزوم‌های مادر باشد، در برخی از موارد هم کروموزوم های مادر تشکیل نشده و اصلا وجود ندارند در نهایت باروری ناقص و رشد غیر ممکن می شود.  در واقع تخمکی که دچار این عارضه می شود به جای 46 کروموزوم، 69 کروموزوم خواهد داشت .در این حالت است که در میان بافت غیر طبیعی که شبیه خوشه انگور است، چندین بافت جفتی به وجود می‌‌آید. اگر جنینی هم بوجود بیاید، آن قدر غیر طبیعی است که نمی‌‌‌تواند زنده بماند.

عوامل دیگری نیز در ابتلای افراد به حاملگی مولار نقش دارند که شامل موارد زیر می باشد:

•             استفاده طولانی مدت از  قرص های ضد بارداری

•             مصرف سیگار و دخانیات

•              بالا بودن سن پدر

•             رژیم غذایی کم اسید فولیک یا بتاکاروتن( بتاکاروتن نوعی ویتامین A است)         

روش های تشخیص حاملگی مولار چیست ؟

همانطور که بیان شد ، تشخیص حاملگی پوچ در روزهای ابتدایی که خانم ها علائم بارداری را مشاهده می کنند کمی دشوار است، چرا که علائم حاملگی مولار شبیه علائم بارداری معمولی است و مقداری تفاوت وجود دارد که آن هم توسط متخصص زنان وزایمان با تجربه و متخصص تشخیص داده می شود. به طور کلی علائم کلی برای حاملگی مولار شامل موارد زیر است:

 •          استفراغ و حالت تهوع شدید و غیر قابل کنترل
 •     مشاهده لکه های خون ویا داشتن خونریزی در سه ماهه اول
 •       تغییرات خلقی مانند  عصبی بودن یا احساس خستگی
 • داشتن علائم پرکاری تیروئید مثل ضربان قلب سریع یا نامنظم و زیاد عرق کردن
 •        احساس درد و کوفتگی در ناحیه لگن   

روش هایی که پزشک برای تشخیص حاملگی مولار در نظر می گیرد:

 • تجویز و انجام سونوگرافی(Ultrasound)  
 • انجام غربالگری های بارداری
 • بررسی دقیق رشد رحم، در حاملگی مولار رشد رحم سریع و اندازه آن بزرگ است که این امر غیر عادی است.
 • انجام آزمایش خون که در حاملگی مولار فرد بسیار کم خون است
 • وجود کیست های خطرناک تخمدان
 • فشار خون بالا در ماه های اول
 • مبتلا شدن به تیروئید پرکار
 • مسمومیت بارداری یا پره آکلامپسی که باعث دفع پروتئین و بالا بودن فشار خون می شود.

حاملگی مولار چگونه درمان می‌‌شود؟

•      بهترین متخصص زنان ساری با تشخیص حاملگی مولار ، در  اولین فرصت برای خارج کردن توده از رحم اقدام می کند، بافت باید هر چه سریعتر از رحم خارج شود چرا که باعث بروز مشکلات و عوارضی برای زن باردار خواهد بود.طی جراحی کورتاژ که با سقط جنین متفاوت است ، بافت از رحم خارج شده و شرایط ایده آل برای رحم مجدد فراهم می شود.

عمل برداشتن توده از رحم ممکن است بدون بیهوشی و در برخی از شرایط با بیهوشی عمومی انجام شود که این مساله با توجه به شرایط فرد و موقعیت آن بستگی دارد.

انجام چکاب های دوره ای ، دقت به خونریزی های رحم و البته در نظر داشتن میزان فشار خون از جمله مواردی است که باید در طول دوره باردرای به آن توجه داشته باشید. پزشک معمولا بررسی های هفتگی از سطح هورمون ر HCG  در نظر دارد، چرا که  کاهش میزان این هورمون در بدن شما به معنای بارداری معمولی خواهد بود. بد نیست بدانید که با گذشت چند هفته میزان این هورمون در بدن شما به صفر خواهد رسید و جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود.       

برچسب ها:
مقالات مرتبط
خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن یا آتروفی واژن، به نازک شدن، خشک شدن و التهاب دیواره های واژن گفته میشود که ممکن است زمانی رخ دهد که سطح هورمون...

رفع تیرگی واژن با لیزر

رفع تیرگی واژن با لیزر

تیرگی واژن یکی از مشکلاتی است که بیشتر خانم ها با آن همراه هستند، امروزه روش های بسیاری برای رفع تیرگی واژن ارائه می شود که...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *