درمان تبخال تناسلی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یکی از بیماری های ناحیه تناسلی است که قسمت های خارجی واژن را در خانم ها درگیر کرده و معمولا از طریق رابطه جنسی محافظت نشده با افراد آلوده به این ویروس ایجاد می شود. ویروس تبخال تناسلی با ایجاد زخم های تاول مانند که در اشکال مختلفی هستند، باعث سوزش و درد در ناحیه تناسی می شوند، تاول ها پر از مایع و دردناک هستند و در زمان ادرار و یا تماس دست دارای سوزش بسیار و درد هستند. این نوع بیماری جنسی STD حدود 16 درصد از کل عفونت های STI را تشکیل می دهد.امروزه شیوع بیماری های تناسلی بسیار زیاد است، بسیاری از مراجعین دچار عارضه های پوستی در ناحیه تناسلی می شوند که بسیار نگران کننده خواهد بود. تبخال تناسلی یکی از این عوارض است که ممکن است فرد بیمار و مبتلا را از انجام فعالیت های روزانه بازدارد. با مشاهده آثاری از زخم و تاول در ناحیه تناسلی باید بررسی های دقیق برای تشخیص قطعی بیماری ها را انجام دهید.

تبخال تناسلی

علت تبخال تناسلی

علت اصلی ایجاد تبخال تناسلی مانند زگیل تناسلی مشخص نیست اما عامل آن غشای مخاطی آلوده است که وارد بدن می شود، گونه هایی از ویروس هرپس سیمپلکس هستند که باعث ایجاد تبخال تناسلی شده و فرد را در گیر می کند . HSV-1 ( معمولا باعث زخم های دهانی می شود.) و HSV-2 (که معمولا باعث تبخال تناسلی می شود) از مهم ترین آن ها هستند. ویروس تبخال با ورود به بدن ، وارد سلول های عصبی لگن شده و آن را درگیر می کند. سرعت تکثیر این ویروس زیاد است و معمولا از طریق بزاق ، اسپرم و ترشحات واژن منتقل می شود.

در هر صورت شما باید از ارتباط با افراد آلوده و یا مشکوک که اطمینانی به سلامت بهداشتی و وضعیت آن ها ندارید جلوگیری نمایید. ممکن است افراد ناقل هیچ علائم فعالی در بدن نداشته باشند اما با ایجاد ارتباط شما را نیز مبتلا نمایند. از این رو توصیه می شود که حتما قبل از رابطه جنسی آزمایشات را انجام دهید و از ارتباط مستقیم پوستی با افراد آلوده خودداری نمایید. انجام این آزمایشات پیش از ازدواج یا تست پاپ اسمیر به شما کمک می کند که کنترل خوبی روی این گونه بیماری ها داشته باشید و بتوانید با مدیریت از انتقال آن به یکدیگر جلوگیری نمایید.

روش های انتقال ویروس تبخال تناسلی

تبخال تناسلی بسیار واگیر دار است و به سرعت با تماس پوستی منتقل می شود، ویروس هرپس HSV از طریق تماس مستقیم با پوست آلوده به این ویروس، منتقل می شود البته این روش انتقال شایع ترین روش است. هرپس سیمپلکس می تواند از طریق قسمت های مرطوب بدن مانند نواحی تناسلی، دهان یا بینی یک فرد را آلوده کند.

موارد دیگری مانند رابطه جنسی دهانی نیز منتقل کننده است که ویروس را به ناحیه تناسلی یا دهان منتقل می کند، این ویروس تا زمانی که تاول ها فعال هستند قابل انتقال است.ممکن است افراد ناقل هیچ علائم پوستی نداشته باشند اما ناقل این بیماری باشند.در هر صورت روش های انتقال تبخال تناسلی شامل موارد زیر است:

  • رابطه مقعدی
  • رابطه واژینال
  • هر گونه نزدیکی که شامل تماس ناحیه تناسلی فرد آلوده به ویروس با فرد سالم باشد.

علائم تبخال تناسلی

معمولا آثار تبخال تناسلی به سرعت نمایان می شوند، اگر با فرد آلوده به تبخال تناسلی ارتباط داشته باشید، بعد از ۲ روز تا ۲ هفته شاهد درد، سوزش و خارش شدید در ناحیه تناسلی می شوید که به شدت قرمز و ملتهب شده است. ممکن است که بی حالی دید و درد عضلانی را نیز تجربه کنید.

برای تشخیص تبخال تناسلی نیاز است که علائم آشکار شوند تا شما بتوانید آن را بشناسید و برای درمان اقدام کنید. علائم اولیه تبخال تناسلی مشاهده تاول و یا زخم های پیوسته در ناحیه تناسلی است. ممکن است در زمان ادرار متوجه شوید که به شدت احساس ناراحتی و سوزش دارید یا اینکه به قدری شستشو برایتان دردناک است که شمارا آزار می دهد. تاول و زخم ها در اطراف مقعد و قسمت های خارجی ناحیه تناسلی ایجاد می شود و به سرعت در حال تکثیر خواهد بود. همزمان با علائم پوستی ممکن است فر دچار سر درد ، دردهای بدن و تب شود.

معمولا پزشک هم با معاینه بالینی و مشاهده وضعیت تبخال ها این ویروس را تشخیص می دهد و برای درمان روش های موجود را پیشنهاد می دهد.

در اولین روزهای ابتلا به این بیماری علائم آزاردهنده هستند و بسیار دردناک، اما چند روز بعد تاول ها کنده می شوند و مایعات درون آن خارج می شود، ممکن است پروسه بهبودی 4 هفته زمان ببرد که نسبتا طولانی است . فرد مبتلا در چنین وضعیتی ناقل است و باید مراقبت هرگونه ارتباط جنسی و تماسی با دیگران باشد.

چگونه تبخال تناسلی درمان می شود؟

با شروع دوره درمان می توانید از شیوع و گسترش تاول ها جلوگیری کنید اما دوره بهبودی باید طی شود، استفاده از داروهای ضد ویروس تبخال مناسب است و کمک می کند زخم ها و درد کاهش یابد. علاوه بر داروها از پمادهای موضعی برای از بین بردن سوزش و خارش نیز کمک گرفته می شود که بسیار موثر است. می توانید به بهترین متخصص زنان ساری مراجعه و روش های موثر درمان را مد نظر قرار دهید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن یا آتروفی واژن، به نازک شدن، خشک شدن و التهاب دیواره های واژن گفته میشود که ممکن است زمانی رخ دهد که سطح هورمون...

رفع تیرگی واژن با لیزر

رفع تیرگی واژن با لیزر

تیرگی واژن یکی از مشکلاتی است که بیشتر خانم ها با آن همراه هستند، امروزه روش های بسیاری برای رفع تیرگی واژن ارائه می شود که...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *