فیبروم رحم، انواع و روش های درمان
دکتر فرح ابطحی » زیبایی دستگاه تناسلی » فیبروم رحم، انواع و روش های درمان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

فیبروم رحم، انواع و روش های درمان

فیبروم رحم از شایع ترین بیماری هایی است که خانم ها به آن مبتلا می شوند و باید نسبت به درمان آن اقدامات لازم را با بهترین متخصص زنان ساری مد نظر قرار دهند .

علت بروز این بیماری همچنان مشخص نیست ، اما پزشکان متخصص در این زمینه اعتقاد دارند که ، فیبروم ها به طور کلی به دلیل رشد بی اندازه سلول های عضلانی درون رحم به وجود می آیند. زنانی که چاق هستند و نژاد آمریکایی آفریقایی دارند دارای فیبروم هستند فیبروم ها از آن دسته بیماری هایی می باشد در بسیاری نقاطی رحم رشد می کند و اندازه آنها هم متنوع است.

علائم فیبروم رحم

ممکن است علاوه بر داشتن تعدادی فیبروم در رحم فرد به برخی بیماری های دیگر مانند پولیپ رحم مبتلا باشد ، حتی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. برخی از افراد دیگر هم هستند که علائم شدیدی از بیماری را در خود دارند. برخی از مهمترین علائم که باید به خوبی آنها را در نظر داشته باشید عبارتند از :

1. دردهای قاعدگی شما شدید می شود و این دردها هم طولانی مدت است.

2.  مقدار خونریزی هایی که در دوران پریودی به وجود می آید غیر طبیعی است.

3. در ناحیه لگن احتمال دارد که احساس فشار داشته باشید.

4. شکم بزرگ می شود که این بزرگ شدن شکم غیر طبیعی است.

5. زمانی که رابطه جنسی دارید احتمال دارد که درد داشته باشید.

در صورت مشاهده هر کدام از علائم نامبرده ، شما می توانید برای تشخیص دادن آن سونوگرافی و یا ام آر آی انجام دهید. شما می توانید به متخصص زنان خوب مراجعه کنید تا این آزمایش ها را برای شما تجویز نماید تا انجام دهید.

فیبروم رحم

انواع فیبروم رحم

بسیاری از افراد نگران سرطانی بودن فیبروم ها هستند ، بد نیست بدانید که فیبروم هایی که در رحم به وجود می آید سرطانی نمی شوند ونیازی به وارد کردن استرس و نگرانی به خود نیست البته همیشه این طور نیست و ممکن است در صورت عدم تشخیص و در مان به موقع به ندرت امکان دارد که این توده ها به سرطان تبدیل شود. فیبروم هایی که درون رحم به وجود می آید انواع مختلفی دارد که هر یک از آنها عبارت می باشد از :

1. فیبروم های اینترامورال

دسته از فیبروم ها هستند که داخل رحمی رشد می کنند ، فیبروم های اینترامورال انواعی از فیبروم ها هستند که در واقع فیبروم هایی هستند که داخل گوشت رحم رشد کرده و مشاهده می شوند. این نمونه از فیبروم ها بدون نشانه بروز می نمایند و شروع به رشد می کنند و در صورتی که این نمونه از فیبروم ها اندازه بزرگی داشته باشند علائم آن اثرات زیادی مانند فشار بر روی رحم یا زیر شکم دارد وخونریزی رحمی افزایش پیدا می کند.

2. فیبروم های ساب موکوزال

نوع دیگری از فیبروم ها هستند که به طور کلی در داخل حفره رحم به وجود می آیند.  علامت اصلی این دسته از فیبروم ها، خونریزی است که در صورت مشاهده سریعا به پزشک مراجعه کنید.

3. فیبروم های ساب سروزال

فیبروم های ساب سروزال کاملا برجسته هستند و در دخال رحم رشد سریعی دارند ، آنها به سمت خارج رحم رشد می کنند و باعث ایجاد ناراحتی برای فرد مبتلا می شوند.

روش های تشخیص فیبروم رحم

روش های تشخیص فیبروم رحمی با سونوگرافی

در روش سونوگرافی بهترین متخصص زنان ساری از ناحیه لگن عکس برداری های لازم را انجام می دهد . ر این تکنیک همچنین نوع فیبروم و ابعاد آن به راحتی قابل تشخیص می باشد. در سونوگرافی لگن، پروپ دستگاه سونوگرافی بر روی شکم قرار داده می شود. اگر ابعاد فیبروم در سونوگرافی لگن قابل تشخیص نباشد، پزشک ممکن است درخواست سونوگرافی واژینال کند.

روش های تشخیص فیبروم رحمی: MRI

اگر در سونوگرافی های انجام شده ، نوع و ابعاد فیبروم قابل شناسایی نباشد، ممکن است برای ادامه مراحل تشخیص و درمان فیبروم پزشک دستور آم آرآی را می دهد. معمولا این روش برای بیمارانی کاربرد دارد که یا در آستانه ی یائسگی هستند و یا رحم های بزرگی دارند. در این روش به طور دقیق نوع فیبروم مشخص می شود.

روش های تشخیص فیبروم رحمی: هیستروسکوپی

در روش هیسترکتومی ، از رحم نمونه برداری های لازم انجام می شود . این نمونه ها بدون درد برداشته می شوند و نگرانی ندارند ، روش کار به این صورت است که پزشک یک دستگاهی به نام هیستروسکوب را داخل رحم نموده و سپس با تزریق سالین حفره ای رحم را گشاد می کند، در نتیجه پزشک به راحتی می تواند رحم را معاینه کند. این روش معمولا برای فیبروم هایی استفاده می شود که از رحم بیرون زده اند.

روش های تشخیص فیبروم رحمی: هیستروسونوگرافی

سونوگرافی هیستوگرام نام دیگر استفاده از این روش است که می تواند قسمت های مختلف رحم را مورد بررسی قرار دهد و برای تشخیص این بیماری کمک کننده باشد . در این روش سالین و یا همان آب نمک استفاده می شود. پزشک در این روش با استفاده از سالین قسمت های مختلف رحمی را معاینه می کند. این روش بیشتر برای فیبروم های زیر مخاطی که سبب خونریزی دیواره ی رحمی شده اند مورد استفاده قرار می گیرد.

روش های درمان فیبروم رحمی

درمان های دارویی

استفاده از روش های درمان با دارو بیشتر برای کاهش علائم فیبروم ها مورد استفاده قرار می گیرد و و در واقع به عنوان درمان های زمینه ای مورد استفاده قرار نمیگیرند. برای کنترل و جلوگیری از رشد فیبروم ها معمولا دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی تجویز می شود. البته در مواردی در صورتی که علائم بیماری شدید باشد داروهای ضد بارداری و یا داروهای تنظیم کننده ی هورمون زنانه هم تجویز می شود. این دارو ها تا اندازه ای سبب کاهش علائم فیبروم و همچنین اندازه ی آن می شوند، ولی درمان های قطعی نیستند.

درمان های جراحی 

اگر شیوع این بیماری قدیمی و شدید باشد مراحل درمان دشوار تر خواهد بود ، در صورتی که توده ها بدخیم و یا قدیمی و بزرگ باشند با دارو درمانی قابل درمان نیستند. برای درمان این نوع از فیبروم ها از روش های جراحی باید استفاده کرد. روش های جراحی که برای برداشتن فیبروم ها مورد استفاده قرار می گیرد، انواع مختلفی دارد که شامل:

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی از درمان های مفید در بسیاری از بیماری های زنان می باشد ، ممکن است نیاز باشد تا با این روش فیبروم های بزرگ که به راحتی دفع نمی شوند را بیرون کشید،اما این روش به عنوان اولین راهکار ارائه نمی گردد چرا که این روش بسیار حساس بوده و اگر به درستی صورت نگیرد، احتمال ایجاد چسبندگی در بافت رحم بالاست و معمولا برای فیبروم هایی استفاده می شوند که خارج از رحم و در دسترس باشند.

میومکتومی

از موثر ترین درمان ها برای فیبروم روش میومکتومی محبوب است که توسط جراح زیبایی زنان انجام می شود . جراحی میومکتومی به روش های گوناگونی انجام می شود که در ادامه در مورد آن ها صحبت می کنیم.

میومکتومی شکمی

میومکتومی شکمی تکنیکی است که در آن با ایجاد برش در شکم فیبروم خارج می شود ، در این روش سطح شکم شکاف داده می شود و فیبروم ها به راحتی خارج می شوند. به این روش لاپاراتومی نیز می گویند.

میومکتومی لاپاراسکوپی

در این روش از ابزارهای لاپاراسکوپی استفاده می شود به این صورت که در قسمت ناف یک برش ایجاد شده و سپس با استفاده از این ابزار ها فیبروم خارج می شود.

میومکتومی هیستروسکوپی

هیستروسکوپی هم از روش های مرسوم برای درمان فیبروم است که باید توسط جراح انجام شود ، استفاده از روش هیستروسکوپی که در تشخیص کاربرد دارد، می توان فیبروم های رحمی را خارج کرد.

هیستروکتومی

هیستروکتومی روش کاملا پر تهاجم است که در موارد حاد کاربرد دارد ، این روش درمانی بسیار تهاجمی بوده و برای مواردی استفاده می شود که راههای درمانی دیگر کارساز نیستند. در این روش رحم به طور کامل برداشته می شود و معمولا برای خانم هایی استفاده می شود که قصد بارداری ندارد.

درمان فیبروم رحمی در دختران جوان

معمولا درمان فیبروم در دختر های جوان به صورت غیر جراحی می باشد. علت هم این است که انجام جراحی بافت رحم را تحت تاثیر قرارداده و بهتر است برای افرادی با سنین پایین مورد استفاده قرار نگیرد. اما زمانی که اندازه ی فیبروم بیش از 7 سانت باشد و روش های دیگر برای درمان آن کارساز نباشد چاره ای جز استفاده از روش جراحی نخواهد بود.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن یا آتروفی واژن، به نازک شدن، خشک شدن و التهاب دیواره های واژن گفته میشود که ممکن است زمانی رخ دهد که سطح هورمون...

رفع تیرگی واژن با لیزر

رفع تیرگی واژن با لیزر

تیرگی واژن یکی از مشکلاتی است که بیشتر خانم ها با آن همراه هستند، امروزه روش های بسیاری برای رفع تیرگی واژن ارائه می شود که...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *