رفع تیرگی واژن با لیزر
دکتر فرح ابطحی » زیبایی دستگاه تناسلی » رفع تیرگی واژن با لیزر
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

رفع تیرگی واژن با لیزر

تیرگی واژن یکی از مشکلاتی است که بیشتر خانم ها با آن همراه هستند، امروزه روش های بسیاری برای رفع تیرگی واژن ارائه می شود که با توجه به درجات مختلف تیرگی می تواند تاثیرات خوبی در روشن کردن این ناحیه داشته باشد. البته بد نیست بدانید که به طور طبیعی پوست ناحیه ژنیتال و ران نسبت به سایر قسمت های بدن تیره تر است و هیچگاه روشنی این بخش از بدن به اندازه پاها یا قسمت بالای شکم نخواهد شد.این ناحیه معمولا در شرایط محیطی مرطوب و تاریک قرار دارد که در خانم هایی با ران های چاق با ساییدگی هم همراه است این موارد دست در دست هم می دهند تا ناحیه ژنتیال و کشاله ران تیره تر از سایر قسمت ها شود. در برخی از موارد و در اثر عوامل خارجی این تغییر رنگ بسیار چشمگیر و بیشتر می شود تا جایی که زیبایی ظاهری واژن تحت تاثیر قرار می گیرد و فرد تمایل به سفید کردن آن دارد.
تیره بودن واژن و کشاله ران بیماری و یا عارضه محسوب نمی شود اما می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس در خانم ها شود. این مساله به شدت در کیفیت روابط جنسی شان نیز تاثیر دارد که باید مورد بررسی قرار بگیرد. بسیاری از خانم ها اهمیت زیادی برای زیبایی قائل هستند، خصوصا این روزها یکی از دغدغه های مهم برای ایشان، مشکل تیرگی ناحیه تناسلی می باشد. راههای زیادی برای رفع تیرگی وجود دارد که در این مقاله در باره این علل بحث می کنیم.

علت تیره شدن واژن

در ابتدا به علت ایجاد تیرگی واژن می پردازیم:

عوامل بسیاری در تیرگی ناحیه واژن تاثیر دارند که مهم ترین آن ها سبک زندگی زنان است، استفاده از ژیلت و یا لباس زیر نا مناسب مهم ترین موارد در تیرگی واژن است. همچنین چاقی و ساییدگی نیز در تیره شدن این ناحیه بی تاثیر نیست. به طور کلی مهم ترین موارد موثر در تیرگی واژن شامل عوامل زیر است :

 1.  ژنتیک، اصلی ترین علت تیرگی ناحیه تناسلی است و افراد در دوران  بلوغ به دلیل تغییر هورمون ها شاهد تغییر رنگ در بعضی قسمت های بدن بویژه ناحیه تناسلی هستند. تیرگی ناحیه تناسلی در افرادی که دارای پوست تیره هستند طبیعی بوده و نگرانی در این مورد وجود ندارد.
 2. افزایش سن: افزایش سن باعث میشه سلول هایی که وظیفه انتشار رنگدانه های پوست رو  بر عهده دارند، به درستی عمل نکرده و باعث افزایش تیرگی پوست شود.
 3. شیو کردن و استفاده مکرر از تیغ و روش های سخت مثل اپیلاسیون برای از بین بردن موهای زائد در این ناحیه، علاوه بر ایجاد تیرگی، باعث آسیب این ناحیه نیز می شود.

بهترین روش از بین بردن تیرگی ناحیه تناسلی توسط بهترین متخصص زنان ساری ، استفاده از لیزر می باشد که طی چند جلسه انجام می شود. از سایر عل موثر در بروز تیرگی، به موارد زیر میتوان اشاره کرد:

 • PCO یا تخمدان پلی کیستیک
 • استفاده مکرر از پودر تارک
 • کمبود برخی ویتامین ها
 • استفاده از کرم ها و صابون های بی کیفیت
 • تولید بیش از حد ملاتونین در ناحیه تناسلی
 • عفونت های باکتریال
 • پوشیدن لباس هاس تنگ و نامناسب
 • تغییرات هورمونی و …

روش های روشن سازی و سفید کردن ناحیه تناسلی

فرایند روشن سازی به این صورت است که سعی می شود تا رنگدانه ملانین در این قسمت کاهش پیدا کنه و این کار باعث سفیدسازی ناحیه تناسلی و کشاله ران و مقعد در خانم ها می شود. روش های زیادی برای تغییر رنگ واژن وجود دارد که در این مقاله، مهم ترین روش ها بیان شده است.

استفاده از دارو: در این روش از داروهای ترکیبی به دستور پزشک استفاده می شود و فرد مورد درمان قرار می گیرد.

سایر روش های روشن سازی عبارتند از لیزر مونالیزا، میکرونیدلینگ و کربوکسی تراپی

بهترین و موثرترین این روشها روشن سازی با استفاده از لیزر مونالیزا می باشد. این روش مزایای زیادی داشته و باعث متمایز شدن این روش از سایر روش ها می شود.

مزایای روشن سازی با استفاده از لیزر مونالیزا

یک روش غیر تهاجمی و بدون درد برای بیمار بوده و دارای نتیجه قطعی، بدون بیهوشی و بصورت سرپایی می باشد.

یکی از مهم ترین ویژگیهای لیزر، ماندگاری تاثیر این روش نسبت به روش های دیگر است و معمولا روش های سنتی، مثل کرم ها، اروهای گیاهی و طب سنتی، موقتی بوده و تیرگی بعد از چند ماه برگشت پذیر است.

یکی دیگر از مزیت های لیزر، جوان سازی واژن همزمان با روشن سازی می باشد. به اینصورت که با فعال کردن دوباره کلاژن سازی و تحریک فرایندهای بازسازی بدن، به جوان سازی ناحیه تناسلی کمک می کند. این روش غیر تهاجمی و بدون درد و دائمی است که این هم یک مزیت به حساب میاد.

استفاده مکرر از داروهای هورمونی، ممکه باعث سرطان رحم و سرطان پستان شود.

روشن سازی با استفاده از لیزر، به 10- 15 دقیقه زمان نیاز دارد و این ویژگی هم از مهم ترین مزیت های این روش به شمار می رود.

در روش های قدیمی و سنتی، دوره درمان طولانی بوده و افراد باید چندین ماه از دارو یا کرم جهت روشن سازی واژن استفاده کنند. استفاده طولانی مدت از این داروهای شیمیایی باعث ضعیف شدن پوست شده و پوست دچار آسیب دیدگی می شود.

هزینه انجام لیزر بسیار مناسب تر از استفاده از داروهای شیمیایی و کرم ها است. چون در روش سنتی، از کرم های گران قیمت و مدت زمان طولانی برای روشن سازی واژن استفاده می شود ولی در در روشن سازی توسط لیزر، چندین جلسه کوتاه برای سفید سازی واژن لازم است و با نتیجه بهتری همراه است.

مراقبت های قبل از روشن کردن ناحیه تناسلی با لیزر

 • قبل از انجام لیزر، بهتر است هر نوع عفونت واژن برطرف و درمان شود تا هنگام لیزر، پوست دچار تحریک و صدمه نشود.
 • عمل لیزر بهتر است 1 هفته بعد از دوران پریود انجام شود. بهتر است دو شب قبل از انجام عمل لیزر، از انجام رابطه جنسی خودداری شود.
 • 1 شب قبل از انجام لیزر استحمام انجام شده تا پوست نرم و آماده عمل شود.
 • از شیو کردن ناحیه تناسلی تا 3 روز قبل از انجام لیزر، خودداری شود و از کرم های موبر استفاده نشود.
 • روشن سازی با لیزر فاقد درد بوده و به علت متفاوت بودن آستانه درد در افراد، می توان از یکساعت قبل از عمل، از کرم های بی حس کننده موضعی استفاده کرد.

مراقبت های بعد از روشن کردن ناحیه تناسلی با لیزر

بعد از روشن کردن ناحیه تناسلی توسط لیزر حتما به توصیه های پزشک خود توجه کنید که شامل موارد زیر است:

 • استفاده از پمادهای ترمیم کننده: معمولا به دلیل برخورد اشعه لیزر به بافت پوست، این نواحی دچار التهاب و سوزش شده و بهتر است برای برطرف کردن آن از پمادهای ترمیم کننده استفاده شود.
 • به مدت 1 هفته، از انجام رابطه جنسی خودداری شود و هیچ فعالیت ورزشی و فیزیکی شدید انجام نگیرد.
 • ناحیه تناسلی را پاکیزه نگه داشته و بعد از هر بار حمام ناحیه تناسلی را خشک شود.
 • از لباس ها و دامن های نرم و گشاد استفاده شود.

در صورت وجود درد و سوزش، می توانید از مسکن و آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

برای روشن کردن ناحیه تناسلی با لیزر به چند جلسه لیزر نیاز است؟

روشن کردن ناحیه تناسلی توسط لیزر به 1-3 جلسه نیاز دارد. تعداد جلسات، بسته به میزان تیرگی و نوع پوست، توسط پزشک تعیین می شود. همچنین فاصله بین جلسات با مشورت پزشک انجام می شود.

توصیه می شود از مراجعه به چند پزشک مختلف برای انجام این لیزر خودداری شود زیرا هر پزشک دارای سبک مخصوص خود بوده و مراجعه به چندین پزشک، ممکن است باعث آسیب به پوست ناحیه تناسلی شود.

قبل از انجام لیزر بهتر است با پزشک خود مشورت کرده تا در صورت وجود از عفونت های واژینال خود مطلع شوید.

از تعداد جلسات بیشتر برای انجام لیزر خودداری کرده و طبق دستور پزشک خود عمل کنید.

رفع تیرگی واژن با لیزر
رفع تیرگی واژن با لیزر

هزینه روشن کردن ناحیه تناسلی توسط لیزر چقدر است؟

هزینه روشن کردن، به تعداد جلسات و خدماتی که پزشک ارائه می دهد بستگی دارد. بهتر است بصورت حضوری به بهترین جراح زیبایی واژن ساری مراجعه کرده و از هزینه های این عمل مطلع شوید.

بهترین روش لیزر برای روشن سازی ناحیه تناسلی، لیزر مونالیزا تاچ می باشد که طبق استاندارهای روز پزشکی عمل می کند. این دستگاه ساخت کشور ایتالیا بوده و علاوه بر روشن سازی،کاربردهای دیگری از جمله تنگ کردن واژن و جوان سازی واژن دارد.

انتخاب کلینیک و پزشک نیز در هزینه لیزر تاثیرگزار است. متاسفانه برخی افراد، با انتخاب کلینیک های ارزان قیمت، سلامت خود را به خطر انداخته و نتیجه مطلوب به دست نمی آورند.

آیا روشن سازی ناحیه تناسلی، برای دختران قابل انجام است؟

بله، انجام این عمل زیبایی، هیچ مشکلی برای پرده بکارت ایجاد نمی کند. سفید کردن روی پوست بیرونی واژن انجام شده و هیچ ارتباطی با پرده بکارت ندارد.

آیا روشن کردن ناحیه تناسلی با لیزر، باعث نازایی و یا سرطان می شود؟

خیر، به هیچ وجه، زیرا پرتوهای لیزر تا سطح پوست ناحیه تناسلی نفوذ پیدا کرده وارد بافت های عمیق مثل رحم و تخمدان نمی شوند.

آیا سفید کردن ناحیه تناسلی توسط لیزر با درد همراه است؟

روشن سازی با لیزر فاقد درد بوده و به علت متفاوت بودن آستانه درد در افراد، می توان از یکساعت قبل از عمل، از کرم های بی حس کننده موضعی استفاده کرد. بعد از از بین رفتن اثر بی حسی ، افراد حساس ممکن است درد کمی را احساس کرده که با مصرف مسکن برطرف می شود.

چه روشی، تیرگی ناحیه تناسلی را سریعتر برطرف می کند؟

روشن سازی با لیزر سریعترین روش بوده و یک روش قطعی به شمار می آید. اما استفاده از روش های خانگی مثل استفاده از پماد و کرم موقتی بوده و بسیار زمان بر هستند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن یا آتروفی واژن، به نازک شدن، خشک شدن و التهاب دیواره های واژن گفته میشود که ممکن است زمانی رخ دهد که سطح هورمون...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *