همه چیز در مورد زایمان طبیعی
دکتر فرح ابطحی » بارداری و زایمان » همه چیز در مورد زایمان طبیعی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

همه چیز در مورد زایمان طبیعی

در قدم اول، زایمان طبیعی چیست؟ به زبان ساده، زایمان طبیعی به طبیعت اجازه می‌دهد که مسیر خود را طی کند، یک روش “کم تکنولوژی” برای زایمان است. زایمان طبیعی، یک زایمان واژینال است و مداخله پزشکی محدود یا صفر است. شما باید تصمیم بگیرید و انتخاب کنید، که آیا نوعی تسکین درد را می خواهید یا خواستار پزشکی هستید که به شما در فرایند زایمان کمک کند.

همه چیز در مورد زایمان طبیعی

این روزها بارداری پر از انتخاب های شخصی است. شما می توانید نحوه باردار شدن، نحوه مراقبت و لذت بردن از نحوه زایمان را انتخاب کنید. آیا فکر کرده اید که چگونه می خواهید از کودک خود استقبال کنید؟ آیا می خواهید در بیمارستان زایمان کنید؟ آیا شما می خواهید دارو مصرف کنید یا می خواهید از آن ها اجتناب کنید؟ آیا خواستار مداخلات پزشکی هستید؟

اگر پاسخ های شما این است: نه، من نمی خواهم در بیمارستان زایمان کنم. نه، من نمی خواهم دارو استفاده کنم. نه، من خواستار مداخلات پزشکی نیستم، پس ممکن است شما کاندیدای زایمان طبیعی باشید. اما قبل از اینکه پیش بروید و کودک خود را “طبیعی ” داشته باشید، شاید باید همه چیز را در مورد زایمان طبیعی بیاموزید، زایمان طبیعی چیست؟ مزایا و معایب آن کدامند؟

ما می خواهیم در تصمیم گیری آگاهانه به شما کمک کنیم، بنابراین به مطالعه ادامه دهید و درباره زایمان طبیعی بیشتر بدانید.

بنابراین در قدم اول، زایمان طبیعی چیست؟ به زبان ساده، زایمان طبیعی به طبیعت اجازه می‌دهد که مسیر خود را طی کند، یک روش “کم تکنولوژی” برای زایمان است. زایمان طبیعی، یک زایمان واژینال است و مداخله پزشکی محدود یا صفر است. شما باید تصمیم بگیرید و انتخاب کنید، که آیا نوعی تسکین درد را می خواهید یا خواستار پزشکی هستید که به شما در فرایند زایمان کمک کند.

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

انواع زایمان طبیعی

در مورد زایمان طبیعی چند گزینه وجود دارد:

به جای بیمارستان، می توانید کودک خود را در یک مرکز زایمان یا در خانه به دنیا بیاورید.

شما می توانید یک ماما را انتخاب کنید که حداقل مداخله را ترجیح می دهد یا اغلب در زایمان های طبیعی کمک می کند.

موقعیت های مختلفی برای زایمان طبیعی وجود دارد، لازم نیست حتما به پشت در تخت دراز بکشید، می توانید چمباتمه بزنید، روی چهار دست و پا بایستید، می توانید زانو بزنید یا به صندلی یا شریک زندگی خود تکیه دهید.

شما می توانید روشی بدون دارو را انتخاب کنید که شامل: آب درمانی، هیپنوتیزم، ماساژ، روش های آرام سازی، مدیتیشن، طب فشاری و تمرینات تنفسی باشد. شما باید از مداخلات پزشکی مانند IV معمول اجتناب کنید.

همچنین می توانید کودک خود را در یک وان آب گرم قرار دهید. همچنین، این یک گزینه در هنگام زایمان طبیعی است که بلافاصله کودک و مادر را برای تماس پوست با پوست به شکم قرار می دهند.

بسیاری از خانم ها زایمان طبیعی را انتخاب می‌کنند چون آن‌ها می‌خواهند واقعا تجربه تولد نوزاد خود را احساس کنند، آن‌ها می‌خواهند بر آنچه در طول زایمان اتفاق می‌افتد، کنترل داشته باشند، و با روش پیشگیرانه تر با آن مقابله کنند.

رشد جنین در رحم مادر

رشد جنین در رحم مادر

مزایای زایمان طبیعی

اگر تصمیم دارید فرزند خود را از طریق زایمان طبیعی به دنیا بیاورید، مزایایی وجود دارد. این مزایا برای شما و نوزاد شما است، بنابراین در اینجا 5 مزیت برای شما آورده شده است که لازم است آن ها را در نظر بگیرید.

  1. می توانید زایمان کوتاه تری داشته باشید

داروهای ضد درد مانند اپیدورال می توانند زمان زایمان شما را کند کنند. این داروها در روند زایمان طبیعی بدن شما اختلال ایجاد می کنند زیرا انقباضات را کند می کنند. همچنین با احساس نکردن انقباضات، نمی دانید چه موقع فشار بیاورید. اگر در زمان های کلیدی و با قدرت فشار وارد نکنید، روند کار شما تسهیل نمی شود. در یک زایمان طبیعی به معنای واقعی، زایمان تسهیل می شود زیرا شما با ریتم بدن خود کار می کنید.

همچنین، شما با زایمان طبیعی آزادی بیشتری دارید، زیرا شما IV ندارید که بتواند شما را در یک تخت محدود کند، می توانید راه بروید یا موقعیت خود را تغییر دهید تا راحت تر باشید.

  1. برای کودک شما ایمن تر است

استفاده از اپیدورال در حین زایمان می تواند باعث افت ناگهانی فشار خون شود و این می تواند به معنی اکسیژن کمتری برای کودک شما باشد. همچنین، کودک شما بعد از اپیدورال هوشیاری کمتری دارد.

یک زایمان طبیعی می تواند به کودک کمک کند تا نفس بکشد. در حین زایمان، کودک شما “هورمون های مبارزه” به نام کاتکول آمین ها را تولید می کند، این هورمون ها در پاسخ به موقعیت استرس زای کودک شما تولید می شوند. کاتکول آمین ها از طرق مختلف به کودک شما کمک می کنند و یکی از آنها سازگاری تنفس هنگام تولد است.

همچنین کاتکول آمین ها با افزایش سطح گلوکز در نوزاد، سطح قند خون را در نوزاد پایدار نگه می دارد و تا زمان شیر دادن به او کمک می کنند.

یکی دیگر از مزایای زایمان طبیعی برای کودک این است که سیستم ایمنی را تقویت می کند. در دوران بارداری، آنتی بادی های مادری به کودک انتقال می یابد، اما بیشتر آن ها در حین زایمان منتقل می شوند.

انواع زایمان طبیعی

انواع زایمان طبیعی

  1. شما در هنگام زایمان و طی فرایند زایمان “حضور” خواهید داشت

در هنگام زایمان طبیعی، شما هوشیار باقی می مانید زیرا از تمام داروهای ضد درد از جمله اپیدورال چشم پوشی می کنید. این دارو به طور قطع درد را تسکین می دهد اما همچنین می تواند باعث شود احساس کنید از تولد فرزند خود جدا شده اید.

با نداشتن هیچ دارویی، توجه کامل شما به تولد فرزندتان خواهد بود و به دلیل هجوم همه اندورفین های طبیعی، ممکن است واقعا از آن لذت ببرید و نه فقط از آن رنج ببرید.

  1. زمان بهبودی شما سریع تر خواهد بود

برنامه ریزی برای زایمان طبیعی می تواند شما را در مدت زمان کوتاه تری سرپا کند، عدم استفاده از داروها و نداشتن لوله یا سوزن به بدن به شما این امکان را می دهد که اندکی پس از زایمان در صورت تمایل خود بلند شوید. می توانید راه بروید و یا دوش بگیرید.

همچنین، اندورفینی که در حین زایمان تولید می کنید به آرامش و التیام بدن کمک می کند.

مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی

  1. احساس قدرت خواهید کرد

زایمان طبیعی به شما قدرت می بخشد و باعث خواهد شد که شما به عنوان یک مادر احساس اعتماد به نفس بیشتری بکنید. پس از تجربه یک زایمان طبیعی، با گذراندن تمام فرایند زایمان، احساس قدرت می کنید و احساس می کنید که می توانید با هر گونه چالشی که در زندگی شما رخ می دهد مقابله کنید.

 

برچسب ها:
مقالات مرتبط
زایمان سزارین [در ساری]

زایمان سزارین [در ساری]

بهترین دکتر برای زایمان سزارین در ساری کدام پزشک است؟ چنانچه شما در دوران بارداری بوده و یا قصد باردار شدن دارید، یکی از مهم...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *