علائم ابتلا به سرطان دهانه رحم
دکتر فرح ابطحی » زیبایی دستگاه تناسلی » علائم ابتلا به سرطان دهانه رحم
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

علائم ابتلا به سرطان دهانه رحم

امروزه عوامل بسیاری در ایجاد و ابتلای افراد به سرطام دهانه رحم وجود دارد که خانم ها به ویژه افرادی که در سنین بالاتر از 25 سال دارند را نگران ساخته است. تشخیص به موقع سرطان دهانه رحم کمک می کند که شما درمان جدی تر و موفق تری را آغاز نمایید و از این بیماری رهایی یابید. از این رو توجه به علائم و نشانه های آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شما با آگاهی از نشانه های آن می توانید از پیشرفت و شیوع بیماری به شرایط بدخیم جلوگیری نمایید.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم چیست ؟

دهانه رحم در قسمت پایین رحم قرار دارد و به واژن متصل می شود، سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویکس از بیماری هایی است که امروزه در اثر عوامل مختلف در خانم ها ایجاد می شود. این سرطان زمانی اتفاق می افتد که سلول های طبیعی در دهانه رحم تبدیل به سلول های غیر طبیعی شده و با رشد غیر عادی همراه باشند. زمانی که سلول های غیرطبیعی در رحم و دهانه آن شروع به فعالیت کنند، دیگر قادر به کنترل نبوده و سلولهای سرطانی را ایجاد می کند. سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه قابل تشخیص و درمان خواهد بود. از این رو تشخیص نشانه های آن و توجه به علائمی که در پی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هر چند که این بیماری در ابتدا بدون علامت است، اما توجه به نشانه های کوچک آن برای تشخیص به موقع کمک کننده خواهد بود. سرطان دهانه رحم می تواند با خونریزی واژینال همراه باشد که این خونریزی های غیرطبیعی و یا در زمان نامناسب بروز می نماید. دیدن خونریزی از واژن در فاصله بین سیکل های قاعدگی یا بعد از رابطه جنسی امر غیر طبیعی است و باید مورد بررسی قرار بگیرد. همچنین خانم هایی که در زمینه یائسگی قرار دارند، بعد از یائسگی مشاهده خونریزی غیر عادی بوده و باید مورد معاینه قرار بگیرند تا علت آن مشخص شود. بنابراین اولین نشانه از سرطان دهانه رحم را خونریزی غیر عادی از واژن و یا عفونت واژن شناسایی می کنند.

علائم سرطان دهانه رحم

افرادی که به سرطان دهانه رحم مبتلا هستند معمولا بعد از رابطه جنسی دچار خونریزی از واژن می شوند این خونریزی که معمولا با درد در ناحیه واژن همراه است می تواند نشانه ای از ابتلا به بیماری های دهانه رحم باشد، همچنین ممکن است در حین رابطه جنسی احساس درد در لگن وجود داشته باشد.البته درد لگن ممکن است در اثر عفونت واژن نیز ایجاد شده باشد. همچنین خانم هایی که یائسه شده اند نیز با قطع عادت ماهیانه همراه هستند که بعد از آن هرگونه خونریزی از واژن غیر عادی بوده و می تواند نشانه ای هشدار دهنده باشد. برخی از خانم ها دچار مشکلاتی در دفع و ادرار می شوند که این مساله نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد. کاهش وزن ناگهانی و بی اشتهایی بی علت هم از نشانه های ابتلا یه سرطان خواهد بود که باید مورد توجه قرار بگیرد. خانم هایی که بدون رژیم و یا ورزش دچار کاهش وزن شدید می شوند باید فورا به پزشک مراجعه نمایند. به طور کلی علائم ابتلا به سرطان دهانه رحم شامل موارد زیر خواهد بود:

  • خون ریزی واژن بعد از مقاربت
  • خون ریزی بعد از اتمام دوره یائسگی
  • احساس درد در لگن در حین برقراری رابطه جنسی واژینال
  • اخلال در ادرار یا دفع
  • تورم در قسمت های از پا ها
  • خستگی مفرط
  • کاهش وزن شدید و کم شدن اشتها
  • ترشحات آبکی و خونی که ممکن است که زیاد باشد و بوی نامطبوعی داشته باشد.

آیا سرطان دهانه رحم قابل تشخیص است ؟

سرطان دهانه رحم به راحتی قابل تشخیص است از این رو توصیه می شود که خانم ها چکاپ های دوره ای را مد نظر قرار دهند تا در صورت ابتلا به هرگونه بیماری در ناحیه رحم و وازن تشخیص به موقع و زودهنگامی را داشته باشند تا بتوانند درمان های مناسب و موفقی را اتخاذ نمایند. برای تشخیص سرطان دهانه رحم نیاز است که آزمایش پاپ که به آن “پاپ اسمیر” نیز گفته می شود انجام و بررسی های لازم برای غربالگری سرطان دهانه رحم توسط بهترین متخصص زنان و زایمان ساری انجام شود. در برخی از موارد آزمایش هایی برای بررسی ابتلای فرد به زگیل تناسلی نیز تجویز می شود زیرا ویروس پاپیلومای انسانی، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در افراد افزایش می دهد و نیاز است که در اولین مراحل بیمار تحت درمان های لازم قرار بگیرد.
انجام آزمایش های لازم بسیار ساده است و جای نگرانی نیست ، پزشک با استفاده از دستگاهی به نام اسپکولوم به داخل واژن دسترسی پیدا کرده و آن را مشاهده می کند .سپس از یک ابزار بسیار نازک و کوچک برای جمع آوری سلول ها  از دهانه رحم استفاده می کنند. نمونه های دریافتی به آزمایشگاه برای بررسی ارسال و نتایج آن ارائه می شود. برای آزمایش پاپ، پزشک سلولهای دهانه رحم را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا ببیند آیا سلول ها غیرطبیعی هستند یا خیر؟ برای آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی، در آزمایشگاه  سلولهای دهانه رحم جهت وجود ویروس آزمایش می شود.
با توجه به شرایط بیمار ممکن است آزمایش پاپ اسمیر با آزمایش hpv به طور همزمان تجویز شود و یا اینکه یکی از آن ها مورد نیاز باشد.اگر نتایج آزمایش غیرطبیعی یا مشکوک به سرطان باشد، پزشک آزمایشی به نام بیوپسی را تجویز می کند .در هنگام بیوپسی، پزشک تکه کوچکی از بافت غیر طبیعی دهانه رحم را برمی دارد. پزشک برای بهتر دیدن ضایعات دهانه رحم در هنگام بیوپسی، از عدسی بزرگ‌نمایی، به نام « کولپوسکوپ » استفاده می‌کند.بعد از بررسی های دقیق می تواند تعیین کند که آیا سلول ها سرطانی هستند یا خیر؟ و شیوه های درمانی مناسب این بیماری کدامند؟

درمان سرطان دهانه رحم


پزشکان گاهی اوقات سلول هایی را در دهانه رحم پیدا می کنند که سرطانی نیستند، اما غیرطبیعی هستند و شانس زیادی برای تبدیل شدن به سرطان دارند از این رو این سلول ها باید مورد درمان قرار بگیرند و از شیوع و یا رشد آن ها جلوگیری شود. این ضایعات رحمی که سلول‌های «پیش‌سرطانی»نامیده می شوند در بسیاری از موارد توسط جراح و با عمل لاپاراسکوپی رحم برداشته می شود تا از تبدیل آن به سلول های سرطانی جلوگیری شود.

در کنار روش های جراحی از شیمی درمانی و پرتو درمانی نیز برای کنترل و جلوگیری از پیشرفت سلول های سرطانی استفاده می شود که می تواند تاثیرات بسیار خوبی در فرآیند درمان داشته باشد.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن یا آتروفی واژن، به نازک شدن، خشک شدن و التهاب دیواره های واژن گفته میشود که ممکن است زمانی رخ دهد که سطح هورمون...

رفع تیرگی واژن با لیزر

رفع تیرگی واژن با لیزر

تیرگی واژن یکی از مشکلاتی است که بیشتر خانم ها با آن همراه هستند، امروزه روش های بسیاری برای رفع تیرگی واژن ارائه می شود که...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *