علائم و نشانه های تنبلی تخمدان
دکتر فرح ابطحی » بیماری های زنان » علائم و نشانه های تنبلی تخمدان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علائم و نشانه های تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان (سندرم تخمدان کیستیک) فعالیت غیر عادی دستگاه تناسلی برای تولید تخمک و چرخه آن است. این حالت ممکن است با علائم و نشانه‌های متعددی همراه باشد. اما تشخیص تنبلی تخمدان توسط بهترین متخصص زنان ساری و با استفاده از سونوگرافی تعیین می شود.

فرد مبتلا به تنبلی تخمدان با کاهش یا عدم وجود تخمک‌گذاری منظم همراه می شود که این مساله به خصوص در زمان اقدام به بارداری فرد را با مشکلاتی همراه می کند. در شرایط طبیعی، تخمدان‌ها تخمک‌ها را تولید و آنها را به صورت منظم رها می‌کنند. اما در صورتی که تنبلی تخمدان رخ دهد، فرآیند تخمک‌گذاری ممکن است به نحوی تضعیف شده یا تماماً متوقف شود. بهتر است با آگاهی از نشانه های تنبلی تخمدان نسبت به درمان تنبلی تخمدان اقدام نمایید.

تنبلی تخمدان

نشانه های تنبلی تخمدان

اولین نشانه تنبل بودن تخمدان نا منظم شدن پریود است. زمانی که این اختلال وجود دارد بهتر است که بررسی های پزشکی و لازم انجام شود. همچنین مواردی مانند پر مویی و اضافه وزن در این عارضه مشاهده می شود. در ادامه، برخی از علائم شایع تنبلی تخمدان را به صورت فارسی برای شما بیان می‌کنم:

قاعدگی بی نظم یا قطع شدن پریود

ممکن است دوره‌های شما بی‌قاعده باشد یا تاخیر زیادی بین قاعدگی شما ایجاد شود. قاعدگی بی‌نظم تنها در تنبلی تخمدان مشاهده نمی شود و ممکن است که عوامل دیگری در آن دخیل باشند. علل متعددی می‌تواند قاعدگی بی‌نظم را تحت تأثیر قرار دهد، از جمله نارسایی تخمدان‌ها، سندرم تنبلی تخمدان، تغییرات هورمونی، استرس، اختلالات تغذیه‌ای، اضافه وزن، عدم تعادل هورمون‌های تیروئید، استفاده از برخی داروها و شرایط پزشکی دیگر. در صورتی که با قاعدگی بی‌نظم مواجه هستید و این مشکل به طور مداوم ادامه دارد یا باعث نگرانی شما می‌شود، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی تاریخچه پزشکی شما و انجام آزمایشات مربوطه می‌تواند علت قاعدگی بی‌نظم را تشخیص دهد و درمان مناسب را تعیین کند.

رشد مو زیاد

ممکن است توجه کنید که موهای زائد در مناطق خاصی از بدن مانند صورت ( به خصوص چانه و پشت لب) ، سینه، شکم و پشت بیشتر شده باشد. تنبلی تخمدان می‌تواند منجر به رشد مو زائد در برخی از زوایای بدن شود. تنبلی تخمدان یک اختلال هورمونی است که طبقه‌بندی متنوعی دارد و معمولاً با افزایش سطح هورمون‌های آندروژن (هورمون‌های مردانه) در بدن همراه است. این اختلال می‌تواند باعث افزایش رشد مو در ناحیه‌هایی مانند صورت، سینه، پشت و شکم شود.

افزایش سطح هورمون آندروژن می‌تواند عملکرد طبیعی موهای بدن را تغییر دهد و باعث افزایش رشد مو در نواحیی که در آنها موها معمولاً نیستند شود. این موهای زائد ممکن است ضخامت و تعداد موها را در بخش های مختلفی از بدن بیشتر کند.

پوست چرب و جوش

ممکن است شما دچار افزایش ترشح چربی پوست باشید و جوش‌های مکرر و قوی داشته باشید. جوش های هورمونی، قرمز و ملتهب که دردناک هستند از نشانه های ابتلا به تنبلی تخمدان است که در اثر تغییرات هورمونی در زنان ایجاد می شود.

افزایش وزن

چاقی نشانه دیگر تنبلی تخمدان است. همانطور که اشاره شد تنبلی تخمدان یک اختلال هورمونی است که معمولاً با افزایش سطح هورمون‌های آندروژن (هورمون‌های مردانه) در بدن همراه است. این افزایش هورمون‌های آندروژن می‌تواند تأثیرات منفی بر متابولیسم بدن داشته باشد و عوامل زیر را به عنوان عوامل مؤثر در چاقی نقش دهد:

  1. افزایش مقاومت به انسولین: تنبلی تخمدان ممکن است باعث افزایش مقاومت به انسولین شود که در نتیجه باعث افزایش سطح قند خون می‌شود. این موضوع می‌تواند به عواملی مانند افزایش آرامش و ترغیب به خوردن بیش از حد به خصوص مواد غذایی چرب و شیرین شده و درنتیجه به افزایش وزن منجر شود.
  2. تأثیرات بر روی هورمون‌های کنترل کننده سیر و سَرشت: تغییر و نامتعادل شدن هورمون‌های مرتبط با کنترل سیر و سَرشت، مانند لپتین و گرلین، می‌تواند باعث افزایش آرامش و افزایش خوراکی شود و در نتیجه به چاقی منجر شود.
  3. تأثیرات منفی بر متابولیسم : تنبلی تخمدان می‌تواند باعث تغییر در متابولیسم بدن شود و منجر به کاهش کارایی سوخت و ساز بدن در مصرف انرژی گردد. این موضوع می‌تواند تأثیری بر فرایند سوزاندن چربی داشته باشد و در نتیجه به افزایش وزن منجر شود.

مشکلات باروری

زمانی که تخمک گذاری با اختلال همراه باشد شرایط برای اقدام به بارداری دشوار می شود. در واقع تنبلی تخمدان در رها سازی تخمک ضعیف عمل می کند و این مساله باعث می شود که تلاش برای بارداری بی ثمر باقی بماند.

ابتلا به دیابت

به احتمال زیاد، مقاومت به انسولین و افزایش قند خون داشته باشید که می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد. بنابراین اگر دچار مشکلات قند خون شده اید انجام آزمایشات هورمونی و نیز بررسی های سونوگرافی لازم است.

تغییرات روحی و خلقی

ممکن است با تغییرات مزاجی مانند افسردگی، ناراحتی عاطفی، اضطراب و تنش روبرو شوید. اگر احساس ناراحتی ، عصبانیت بی مورد می کنید بهتر است که با یک پزشک مشورت و علت را جویا شوید. در هر صورت این تغییرات هورمونی است باعث بروز احساسات ناخوشایند در شما می شود.

در صورتی که فکر می‌کنید علائم تنبلی تخمدان را دارید، مهم است به بهترین متخصص زنان ساری ، مراجعه کنید تا وضعیت شما ارزیابی و تشخیص دقیقی قرار داده شود. پزشک ممکن است برای تأیید تشخیص، آزمایش خون برای هورمون‌ها و سونوگرافی را تجویز نماید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان تنبلی تخمدان در ساری

درمان تنبلی تخمدان در ساری

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک که با عنوان تنبلی تخمدان نیز شناخته میشود، یک اختلال هورمونی است که نظم طبیعی فعالیت تخمدان‌ها را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *