مزایای زایمان سزارین
دکتر فرح ابطحی » زیبایی دستگاه تناسلی » مزایای زایمان سزارین
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

مزایای زایمان سزارین

امروزه انجام زایمان سزارین بیش تر از زایمان طبیعی صورت می گیرد. زایمان سزارین که در موارد اورژانسی حتی با وجود غربالگری های بارداری و مواردی که جان مادر و فرزند در خطر است انجام می شود کمک بزرگی به زایمان های پر خطر می کند و این اطمینان را ایجاد می کند که با حفظ سلامتی مادر و جنین تولد نوزاد صورت بگیرد. این روش زایمان که توسط بهترین متخصص زنان ساری انجام می شود، با برش شکم و بیرون  کشیدن نوزاد همراه است. این روش زایمان در مقابل زایمان طبیعی دارای مزایایی در مقابل زایمان طبیعی است که در این بخش به آن می پردازیم :

مزایای زایمان سزارین

مزیت زایمان سزارین چیست؟

برای زایمان سزارین نیاز است که برشی بر روی شکم زده شود ، این برش کوتاه است و به اندازه ای که سر نوزاد از آن بیرون کشیده شود ایجاد می شود. بعد از باز شدن حفره شکمی، برشی بر روی رحم نیز ایجاد می شود، با ورود به رحم دسترسی به نوازد وجود دارد و از این روش بیرون کشیده می شود. در این مرحله متخصص زنان یا بهترین دکتر زایمان طبیعی ساری می تواند با دست ضربه ای را به جنین وارد کند و یا با وارد کردن فشار به رحم، به خارج شدن جنین کمک می کند. در ادامه نیز بند ناف جنین بریده می شود و سپس محل های برش خورده در رحم و شکم بخیه زده می شود.

زایمان سزارین زمان کوتاهی را برای زایمان نیاز دارد

یکی مهم ترین مزایای سزارین کوتاه بودن دوره ی زایمان است، پروسه زایمان در سزارین کوتاه حدود 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

برای انجام زایمان سزارین، بلافاصله بعد از تزریق اسپاینال، بدن از قفسه سینه به پایین بی حس می شود.در بی حسی اپیدورال، قسمت کمر تا پاها دچار بی حسی می شود و  دردی احساس نمی شود، اما ممکن است مقداری فشار احساس شود. اگر شرایط لازم برای بی حسی وجود نداشته باشد ممکن است که روش بیهوشی انتخاب شود. از طریق سرم، تزریق داخل وریدی انجام می شود تا مایعات و داروهای مورد نیاز وارد بدن مادر شوند.  و بعد از پایان زایمان وارد دوره ریکاوری خواهد شد.

دوره نقاهت زایمان سزارین کوتاه است

بعد از پایان زایمان بهترین جراح سزارین ساری بررسی های لازم از مادر را انجام می دهد، در این دوره بعد از ورود به اتاق ریکاوری علائم حیاتی مانند تنفس، فشار خون و ضربان قلب بررسی خواهد شد.  در روز زایمان، مادر کمی احساس خواب آلودگی و افت فشار خواهد داشت. اما بعد از آن می تواند کودک را در آغوش بگیرد و شیردهی کند. زایمان سزارین، جراحی بزرگی محسوب می شود  و دوره نقاهت، شش هفته ای را به می تواند به همراه داشته باشد. اما در نهایت دوره نقاهت آن کوتاه تر از زایمان طبیعی بدون درد است.

زایمان سزارین تنها در مواردی انجام می شود که مشکل پزشکی جدی مادر، جنین و یا هر دو را تهدید کند و یا پوزیشن قرارگیری جنین مناسب نباشد. این روش زایمان، از طریق برش ایجاد شده بر روی شکم و رحم مادر انجام می شود.

برش های سزارین عرضی و کوتاه است

به دلیل برش های عرضی که روی شکم و رحم زده می شود ، بهبودی سریع تر و راحت تر خواهد بود ، همینطور خونریزی نیز کم تر است و به همین دلیل با سرعت بالایی جای برش و بخیه ها بهبود می یابند. این مهم ترین مزیت زایمان سزارین است که بدون آسیب به بافت واژن و دهانه رحم می تواند فرآیند زایمان را تسهیل نماید. همچنین ایجاد برش های عرضی احتمال زایمان طبیعی در حاملگی های آینده را نیز مهیا می کند و می توان مجدد باردار شد و دوباره زایمان کرد.

سایر مزایای زایمان سزارین

این روش زایمان در مواردی که جنین چند قلو وجود داشته باشد، بهترین گزینه است. همچنین در مواردی که مادر دارای شرایط خاصی از بارداری  باشد انجام می شود، دیابت یا فشار خون بالا از این عوامل هستند.

در مواردی که مادر دچار تبخال یا زگیل تناسلی باشد نیز امکان زایمان طبیعی وجود ندارد و برای جلوگیری از ابتلای جنین زایمان سزارین جایگزین می شود.

همچنین در موارد زیر نیز این روش بهترین گزینه ی انتخابی جراح خواهد بود:

  • عدم چرخش و آمادگی کودک در داخل شکم
  • بالا بودن سر نوزاد و پایین بودن پاها
  • سزارین های قبلی
  • در نهایت انتخاب خود مادر باشد و مادر این سبک زایمان را در توان خود نمی بیند و تمایلی به انجام زایمان طبیعی ندارد.
  • زمانی که مادری برای زایمان طبیعی بستری شوند ولی با بروز مشکلات اورژانسی تصمیم به زایمان سزارین گرفته شود.
  • آنرمال بودن شرایط جنین

همانطور که اشاره شد در مواردی که مادر قادر به انجام زایمان طبیعی نباشد، زایمان سزارین جایگزین بسیار مناسبی است که خطرات و تهدیدهایی که برای جنین و مادر وجود دارد را به حداقل می رساند. زایمان سزارین به دلیل ساده تر بودن استرس و نگرانی کمتری برای مادر در بر دارد و امکان برنامه ریزی برای تولد نوزاد را مهیا خواهد نمود.

  1. استرس و اضطراب کمتر
  2. برنامه ریزی برای تولد نوزاد و کنترل زمان تولد
  3. نسبت به زایمان سزارین پیش بینی نشده خطر خونریزی کمتر است.

نسبت به سزارین های اورژانسی و فوری عوارض کمتری شاهد هستیم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن یا آتروفی واژن، به نازک شدن، خشک شدن و التهاب دیواره های واژن گفته میشود که ممکن است زمانی رخ دهد که سطح هورمون...

رفع تیرگی واژن با لیزر

رفع تیرگی واژن با لیزر

تیرگی واژن یکی از مشکلاتی است که بیشتر خانم ها با آن همراه هستند، امروزه روش های بسیاری برای رفع تیرگی واژن ارائه می شود که...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *