هیستروسکوپی چیست؟
دکتر فرح ابطحی » بیماری های زنان » هیستروسکوپی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی یک روش جراحی جزئی است که با استفاده از یک لوله فیبروپتیک نازک یا هیستروسکوپ برای دیدن قسمت داخلی رحم (حفره آندومتر) انجام می شود. هیستروسکوپی به پزشک اجازه می دهد انواع ناهنجاری های رحم را که ممکن است باعث ناباروری، سقط مکرر، خونریزی غیرطبیعی و درد شود، تشخیص و درمان کند.

هیستروسکوپی یک عمل سرپایی است که می تواند در اتاق عمل بیمارستان، مرکز جراحی یا مطب پزشک انجام شود. قبل از جراحی، یک روپوش بیمارستان به شما داده می شود. قبل از عمل باید مثانه خود را تخلیه کنید. به شما دارو داده می شود تا به شما کمک کند تا آرام باشید و سپس بیهوشی موضعی یا عمومی بسته به نوع هیستروسکوپی (تشخیصی یا جراحی) که برای شما برنامه ریزی شده است، انجام می شود.

هیستروسکوپی در حالی انجام می شود که به پشت خوابیده اید در حالی که پاهای شما توسط زیرپایی پشتیبانی می شوند.

یک اسپکولوم به واژن وارد می شود تا پزشک بتواند دهانه رحم را ببیند. واژن با یک محلول ضد عفونی کننده مخصوص تمیز می شود و هیستروسکوپ به آرامی از دهانه رحم وارد شده و به داخل رحم پیش می رود. مایعی از طریق هیستروسکوپ به رحم شما تزریق می شود تا به پزشک کمک کند تا حفره رحم را به وضوح ببیند. دوربین با وضوح بالا متصل به هیستروسکوپ تصویری از حفره رحم را بر روی صفحه نمایش می دهد.

پزشک شما می تواند در صورت وجود ناهنجاری در حفره رحم، آن را بررسی کند. انجام هیستروسکوپی فقط 10-15 دقیقه به طول می انجامد، مگر اینکه اقدامات دیگری نیز برای از بین بردن فیبروم، پولیپ، چسبندگی رحم یا رفع انسداد لوله ها در نظر گرفته شده باشد.

آماده شدن برای هیستروسکوپی

هیستروسکوپی بهتر است در هفته اول بعد از پریود (روز 5-12 چرخه) انجام شود.

اگر قرار است فیبروئید برداشته شود، ممکن است چندین هفته قبل از جراحی با لوپرون تحت درمان قرار بگیرید تا اندازه فیبروئید کوچک شود. اگر باردار هستید یا ممکن است باردار باشید، اگر به هر دارویی حساسیت دارید یا از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا کومادین استفاده می کنید، به بهترین دکتر زنان اطلاع دهید.

با پزشک خود در مورد خطرات هیستروسکوپی صحبت کنید. از پزشک بخواهید نحوه انجام عمل و معنی آن را توضیح دهد.

از شما خواسته می شود فرم رضایت نامه ای را که به دکتر اجازه انجام جراحی را می دهد امضا کنید.

یک روز قبل از جراحی برنامه ریزی شده نباید بعد از نیمه شب چیزی بخورید یا بنوشید.

هیستروسکوپی “طبیعی”

حفره رحم دارای دیواره های صاف و فاقد فیبروم، بافت اسکار، ناهنجاری مادرزادی یا پولیپ رحم است. دهانه های سمت راست و چپ لوله های رحمی با فلش های سفید مشخص شده اند.

چه زمانی باید هیستروسکوپی را در نظر گرفت؟

در موارد زیر جراحی هیستروسکوپی انجام می شود:

 • پولیپ رحم
 • فیبروئید رحم
 • بافت اسکار رحم
 • انسداد لوله
 • ناهنجاری های مادرزادی رحم
 • سقط های مکرر
 • نارسایی های پیوند مکرر (RIF) با IVF
 • خونریزی غیرطبیعی رحم
 • پولیپ رحم

پولیپ ها می توانند در حفره رحم رشد کنند، جایی که ممکن است در کاشت جنین تداخل ایجاد کرده و باعث ناباروری یا خونریزی غیرطبیعی شوند. آنها می توانند توسط HSG (اشعه ایکس لوله ای)، سونوگرافی یا MRI تشخیص داده شوند. برای حذف پولیپ ها اغلب از یک ابزار حلقه برش مخصوص به نام رسکتوسکوپ استفاده می شود.

چه زمانی باید هیستروسکوپی را در نظر گرفت؟

چه زمانی باید هیستروسکوپی را در نظر گرفت؟

فیبروئید رحم

هنگام رشد در حفره رحم یا در مجاورت حفره، فیبروم ها می توانند باعث ناباروری، سقط مکرر، خونریزی غیرطبیعی و گرفتگی شدید قاعدگی شوند. به این نوع فیبروم ها داخل حفره یا زیر مخاط گفته می شود. حضور آنها را می توان با سونوگرافی سالین انفوزیون (SIS، MRI و HSG) یا با تجسم مستقیم با هیستروسکوپ تأیید کرد. با استفاده از یک حلقه برش تخصصی می توان فیبروم ها را به قطعات کوچک تبدیل کرد.

قطعات بافتی از حفره رحم برداشته شده و برای تشخیص به آزمایشگاه آسیب شناسی ارسال می شود. حفره رحم بعد از جراحی ظاهر طبیعی دارد، احتمال موفقیت بارداری را بسیار بهبود می بخشد.

سندرم آشرمن – بافت اسکار رحم (چسبندگی)

بافت اسکار در داخل حفره رحم ممکن است پس از جراحی رحم یا در نتیجه عفونت ایجاد شود. بافت اسکار خون رسانی ضعیفی دارد. در صورت وجود زخم شدید در رحم (سندرم آشرمن)، ممکن است باعث شود زن قاعدگی را به طور کلی متوقف کند.

در حین جراحی، از قیچی های بلند که از طریق کانال عمل هیستروسکوپ وارد می شود، برای برش بافت اسکار و ترمیم حفره رحم استفاده می شود. بعد از عمل جراحی، ممکن است یک بالون کوچک در حفره رحم قرار داده شود تا دیواره های رحم دوباره به یکدیگر گیر نکنند. از استروژن درمانی نیز ممکن است در موارد شدید برای تسریع در بهبود پوشش رحم استفاده شود.

چسبندگی رحم

چسبندگی رحم

انسداد لوله

لوله فالوپ ممکن است در باریک ترین قسمت خود مسدود شود، در نقطه ای که نزدیکترین فاصله آن به رحم است. به این نوع انسداد لوله Proximal Tubal انسداد یا PTO گفته می شود و بیشتر در طی روش اشعه ایکس لوله یا HSG تشخیص داده می شود.

از داخل حفره رحم مشاهده می شود، دهانه لوله به راحتی دیده می شود. انسداد اغلب در اثر بافت نازک اسکار یا پلاگین مخاط در دهانه لوله ایجاد می شود. با استفاده از هیستروسکوپ، دهانه لوله تجسم می یابد و یک کاتتر نرم و نازک به داخل لوله هدایت می شود و پلاگین مخاط را پاک می کند. رنگ آبی از طریق کاتتر به لوله ها تزریق می شود. لاپاراسکوپی به طور همزمان برای تجسم رنگ آبی هنگام بیرون آمدن از انتهای دیگر لوله نشان می دهد که لوله باز است.

سپتوم رحم

تیغه رحم ناهنجاری مادرزادی رحم است. حفره رحم توسط یک برجستگی کشیده از بافت رشته ای یا سپتوم به 2 محفظه یا شاخ تقسیم می شود. فاقد خونرسانی کافی است و با مانع کاشت تخمک بارور است. این ناهنجاری می تواند باعث از دست دادن بارداری مکرر، ناباروری و عوارض مختلف زایمان شود. برای ترمیم رحم، قیچی از طریق هیستروسکوپ برای برش تیغه در امتداد خط نقطه ای معرفی می شود و رحم تقسیم شده را به یک حفره واحد تبدیل می کند.

رحم دو شاخ

در حین هیستروسکوپی حفره رحم دو شاخه ای، شبیه تیغه رحم است. رحم دو شاخ، وقتی از طریق لاپاراسکوپ مشاهده می شود، بسیار گسترده است و یک فرورفتگی مرکزی تقریباً رحم را به دو رحم تقسیم می کند. در مقابل، رحم دارای تیغه خارجی از رحم طبیعی قابل تشخیص نیست. رحم دو شاخه به جراحی نیاز ندارد مگر اینکه زن سقط مکرر یا زایمان زودرس را تجربه کند. سپس برداشت گوه ای از رحم برای متحد کردن دو بخش انجام می شود.

هیستروسکوپی چقدر ایمن است؟

هیستروسکوپی یک روش بسیار ایمن است. شایعترین عوارض عبارتند از:

 • خونریزی رحمی که در 3٪ بیماران اتفاق می افتد.
 • سوراخ شدن دهانه رحم توسط هیستروسکوپ در کمتر از 1٪ بیماران اتفاق می افتد.
 • در موارد نادر، سوراخ شدن روده یا مثانه می تواند رخ دهد. در صورت بروز این عمل، ترمیم عارضه ضروری است.
 • در حین هیستروسکوپی، مایع برای تزریق رحم تزریق می شود. این به جراح کمک می کند تا پوشش رحم را با وضوح بیشتری ببیند. در موارد بسیار نادر، مایعات اضافی می توانند توسط سیستم بدن شما جذب شوند و سطح سدیم را کاهش می دهند. سطح پایین سدیم برای جلوگیری از عوارض جدی تر به درمان نیاز دارد.
 • خطر کمی برای عوارض بیهوشی وجود دارد.
 • عفونت می تواند رخ دهد، اما این یک عارضه غیر معمول هیستروسکوپی است.
هیستروسکوپی چقدر ایمن است؟

هیستروسکوپی چقدر ایمن است؟

بهبودی از هیستروسکوپی

 • بلافاصله پس از جراحی به اتاق ریکاوری منتقل خواهید شد. پرستاران اتاق ریکاوری از 1 تا 3 ساعت یا تا زمانی که بیهوشی ساییده شود از شما مراقبت و مراقبت می کنند
 • گرفتگی می تواند بعد از جراحی اتفاق بیفتد و ممکن است داروی مناسب به شما داده شود تا به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.
 • چند روز بعد از جراحی ترشحات خونی طبیعی است.
 • نکات مهم بعد از هیستروسکوپی به شما گفته خواهد شد.
 • شما باید به جای استفاده از تامپون از دستمال های بهداشتی استفاده کنید و به مدت دو هفته پس از جراحی از آمیزش جنسی یا ورزش های بدنی شدید خودداری کنید.
 • ممکن است طی 24 ساعت پس از جراحی فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

چه موقع با پزشک خود تماس بگیرید

در موارد زیر حتما با پزشک خود تماس بگیرید:

 • خونریزی شدید
 • تب یا لرز
 • درد شدید شکم
 • مشکل ادرار کردن
 • تنگی نفس
برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان تنبلی تخمدان در ساری

درمان تنبلی تخمدان در ساری

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک که با عنوان تنبلی تخمدان نیز شناخته میشود، یک اختلال هورمونی است که نظم طبیعی فعالیت تخمدان‌ها را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *