بهترین متخصص کولپوسکوپی در ساری
دکتر فرح ابطحی » بیماری های زنان » بهترین متخصص کولپوسکوپی در ساری
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بهترین متخصص کولپوسکوپی در ساری

کولپوسکوپی روشی است که از آن برای معاینه دهانه رحم، واژن و رحم استفاده می شود. بنابراین روشی تشخیصی برای بررسی سلامت این نواحی است. در کولپوسکوپی از ابزاری به نام کولپوسکوپ استفاده می شود که دارای یک دوربین با قابلیت بزرگنمایی بهمراه نور است. در نتیجه به کمک آن می توان تصویر را چندین برابر بزرگ تر کرد. متخصص زنان با انجام کولپوسکوپی بافت های روی دهانه رحم و دیواره های واژن را واضح تر می بیند. در برخی موارد ممکن است پزشک تشخیص دهد که برای اطمینان بیشتر لازم است نمونه برداری انجام شود. به این اقدام بیوپسی دهانه رحم نیز گفته میشود. بافت های برداشته شده به عنوان نمونه، به آزمایشگاه فرستاده می شوند تا تحت آزمایشات بیشتر و تخصصی تر قرار بگیرند. در ادامه این مقاله هرآنچه لازم است درباره نحوه انجام کولپوسکوپی، کاربردها و زمان انجام آن بدانید را توضیح داده ایم. همچنین نکاتی را در خصوص مراجعه به بهترین متخصص کولپوسکوپی در ساری ارائه نموده ایم. با ما همراه باشید…

بهترین متخصص برای کولپوسکوپی در ساری

کولپوسکوپی چیست؟

همانطور که گفته شد کولپوسکوپی یک روش تشخیصی و یا به نوعی آزمایش تصویربرداری است که برای بررسی نواحی واژن، دهانه رحم و رحم انجام می شود. ممکن است بعد از تست پاپ اسمیر غیر طبیعی یا مبهم، پزشک برای بیمار خود کولپوسکوپی تجویز نماید. 

بسیاری از بیماران ممکن است با شنیدن کولپوسکوپی نگران شوند. اما به خاطر داشته باشید که تجویز کولپوسکوپی به معنای وجود یک بیماری خطرناک نیست. این تست صرفا برای آگاهی دقیق تر پزشک، از وضعیت بدن و سلامتی شما انجام می شود.

کولپوسکوپی چه زمانی باید انجام شود؟

در صورت مشاهده مشکلات یا سلول های غیر طبیعی در طول معاینه لگنی یا تست پاپ اسمیر، پزشک متخصص زنان ممکن است کولپوسکوپی انجام دهد. از طریق کولپوسکوپ، پزشک می تواند تغییرات خاصی را در بافت های دهانه رحم و واژن مشاهده کند. این تغییرات شامل عروق خونی غیرطبیعی، ساختار بافتی، رنگ و … می شود. در صورتی که حالتی غیر طبیعی در سلول ها مشاهده شود، باید جهت تشخیص اینکه “پیش سرطانی” هستند یا نه، تحت آزمایش بیشتر و دقیق تر قرار بگیرند. سلول های پیش سرطانی به سلول هایی گفته می شود که سرطانی نیستند اما احتمال تبدیل شدن به سرطان در آن ها وجود دارد. این سلول‌های غیرطبیعی ممکن است اولین نشانه‌های سرطانی باشند که سال‌ها بعد ایجاد می‌شوند.

اگر پزشک شما در طول کولپوسکوپی بافت غیر طبیعی ببیند، ممکن است نمونه کوچکی از بافت را برای مطالعه بیشتر بگیرد. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی همچنین ممکن است از داخل دهانه رحم نمونه‌برداری کند

در کل متخصص زنان و زایمان می تواند از کولپوسکوپی برای تشخیص و کمک به درمان موارد زیر استفاده کند:

  • خون ریزی
  • پولیپ (توده های غیر سرطانی)
  • زگیل تناسلی، که ممکن است نشان دهنده عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باشد، یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان دهانه رحم

علاوه بر موارد ذکر شده، ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشند که پزشک لزوم انجام کولپوسکوپی را در مورد آنها تشخیص دهد.ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است دلایل دیگری برای توصیه کولپوسکوپی داشته باشد.

نحوه انجام کولپوسکوپی (در ساری)

معمولا کولپوسکوپی در مطب پزشک متخصص زنان و زایمان قابل انجام است. با این حال در بیمارستان ها و کلینیک های درمانی نیز انجام می شود. تشخیص اینکه انجام آن به چه شکلی برای  هر بیمار مناسب تر است، بستگی به وضعیت او و صلاحدید پزشک دارد.

به طور کلی، کولپوسکوپی این فرآیند را دنبال می کند:

  • بیمار باید لباس های خود را تعویض نموده و لباس مخصوص بر تن کند.
  • قبل از عمل باید مثانه تخلیه شود.
  • بیمار باید روی میز معاینه دراز کشیده باشد؛ در حالی که پاهای خود را در حالت مناسب و شبیه به حالت معاینه لگن، قرار داده است. 
  • پزشک زنان ابزاری به نام اسپکولوم را در واژن قرار می دهد تا دیواره های واژن را از هم جدا کند. به این ترتیب، امکان مشاهده و معاینه دهانه رحم فراهم می شود.
  • سپس کولپوسکوپ را که مانند یک میکروسکوپ با یک نور در انتهای آن است، در دهانه واژن قرار می دهد. کولپوسکوپ وارد واژن نمی شود. از طریق کولپوسکوپ میتوان برای یافتن هرگونه مشکل در واژن، دهانه رحم و رحم بهره برد.
  • ممکن است پزشک دهانه رحم بیمار را با محلول سرکه، که محلول اسید استیک نیز نامیده می شود، تمیز و مرطوب کند. این محلول کمک می‌کند تا بافت‌های غیرطبیعی سفید شده و بیشتر نمایان شوند. ممکن است احساس سوزش خفیفی داشته باشید. یک محلول ید ممکن است برای پوشاندن دهانه رحم استفاده شود که آزمایش شیلر نامیده می شود.
  • در صورت نیاز، ممکن است پزشک بافت کوچکی را به عنوان نمونه از دیواره رحم برداشت کند (بیوپسی). هنگامی که این کار انجام می شود، ناحیه بی حس می شود، اما ممکن است هنگام برداشتن بافت، احساس سوزش یا درد خفیفی کنید. این بافت برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد.

پس از انجام کولپوسکوپی، احتمالا نیاز داشته باشید کمی استراحت کنید. اگر کولپوسکوپی با بیوپسی انجام دهید، روند بهبودی متفاوت خواهد بود. اینکه چقدر بعد از انجام کولپوسکوپی می توانید به خانه بازگردید، بستگی به نوع آن و نوع بیهوشی یا بیحسی انجام شده دارد.

معرفی بهترین متخصص برای کولپوسکوپی در ساری

سرکار خانم دکتر فرح ابطحی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در ساری هستند. دکتر فرح ابطحی عضو انجمن زنان و مامایی ایران و دارای گواهینامه کولپوسکوپی و سونوگرافی هستند و به عنوان یکی از بهترین پزشکان برای انجام کولپوسکوپی در ساری معرفی می شوند. جهت دریافت نوبت مراجعه حضوری می توانید با شماره تماس درج شده در وب سایت تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان تنبلی تخمدان در ساری

درمان تنبلی تخمدان در ساری

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک که با عنوان تنبلی تخمدان نیز شناخته میشود، یک اختلال هورمونی است که نظم طبیعی فعالیت تخمدان‌ها را...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *