کیست های خطرناک تخمدان
دکتر فرح ابطحی » زیبایی دستگاه تناسلی » کیست های خطرناک تخمدان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

کیست های خطرناک تخمدان

دکتر ابطحی بهترین دکتر برای لاپاراسکوپی رحم در ساری

کیست تخمدان یک بیماری شایع است که در صورت عدم درمان می تواند مشکلاتی را برای بیمار به همراه داشته باشد ، از این رو توصیه می کنیم که مطلب ارائه شده را با دقت مطالعه نمایید .

کیست تخمدان در مواردی که تشخیص و درمان نشود می تواند آسیب های بزرگی را به رحم خانم ها وارد نماید از این رو توصیه می کنیم که با علائم و نشانه های آن به خوبی آشنا شوید .

اگر اطلاعات کاملی در خصوص کیست تخمدان ندارید این مطلب به شما کمک می کند ، اما در ابتدا شاید بهتر باشد تا آشنایی اولیه با دستگاه تولید مثل خانم ها داشته باشیم. دستگاه تناسلی زنان و به ویژه اندام های درگیر با رحم ، به طور کلی از دو اندام اصلی و بسیار مهم شامل رحم و تخمدان متشکل هستند که وظیفه ی تنظیمات هورمونی ، پریود و تولید مثل را به عهده دارند . در یک تعریف ساده، تخمدان مسئول تولید سلول های تخمک است و تخمک نیست اصلی ترین عامل برای باروری و رحم مسئول رشد سلول تخم و در ادامه رشد و نمو جنین می باشد.در صورتی که این دستگاه دچار آسیب و یا اختلال باشد خانم ها دچار مشکلاتی خواهند شد.

اینکه بگوییم کدام اندام مهم تز است صحیح نیست و هردو اندام به طور یکسانی برای تولید مثل حائز اهمیت می باشند و وجود مشکل و یا بیماری در هرکدام از اندام ها می تواند زمینه ساز بروز معضل ناباروری شود. اما بروز بیماری در تخمدان تاثیر بیشتری بر ناباروری دارد. همانطور که بیان شد این اندام وظیفه ی تولید مثل را به عهده دارد و باید توانایی لازم در این جهت را داشته باشد از این رو است که هرگونه بیماری در آن سبب اختلال در تولید و انتقال تخمک و سبب ناباروری می باشد. یکی از بیماری های رایج اندام تخمدان کیست تخمدان می باشد، که علاوه بر اثر گذاری بر باروری در زنان سبب اختلال در تنظیم هورمونی در آن ها می شود. مهم ترین مسائلی که شما باید به آن توجه ویژه داشته باشید شامل موارد زیر می باشد:

 • علل ایجاد کیست در تخمدان
 • علائم این بیماری
 • انواع کیست تخمدان
 • پیشگیری از ابتلا به این بیماری
 • روش های درمانی

با ما همراه باشید تا در این خصوص اطلاعات جالبی در اختیارتان بگذاریم ….

کیست تخمدان چیست؟

زمانی که تخمدان خانم ها دارای کیست های کوچک و بزرگی باشند که مانع از روند عادی فعالیت های تخمدان شود ، در واقع می گویند که ایشان مبتلا به کیست تخمدان هستند ، کیست تخمدان بیماری است که از علل مهم ایجاد ناباروری به حساب می آید و البته مانند فیبروم رحم باید درمان شود . متاسفانه این بیماری دارای علائم اختصاصی برای تشخیص زود هنگام نبوده و معمولا بیماران در مراحل شدید متوجه وجود این بیماری می شوند. البته کیست های تخمدانی تا زمانی که کوچک و غیر ملتهب باشند سبب ایجاد مشکلات حاد و بیماری نمی شوند.

PCOS
PCOS

علل ایجاد کیست تخمدان

اگر به دنبال مهم ترین دلایل برای ایجاد کیست تخمدان هستید ، بد نیست بدانید که این مشکل ممکن است بدون هیچ بیماری زمینه ای و یا علت خاصی ایجاد شود ، برخی از تخمدان ها به صورت کلی مستعد ایجاد کحیست های مختلف هستند ، اما به طور کلی ، علت ایجاد کیست های تخمدانی وجود مواد اکسیدانی و افزایش التهاب در ناحیه ی تخمدان می باشد.

در ادامه توضیحات باید بدانید که عامل تاثیر گذار در ایجاد کیست تخمدان ، افزایش مواد رادیکالی و اکسیدانی سبب ایجاد اختلال در پروسه تخمک گذاری شده و در نتیجه فولیکول ها در طی پروسه تخمک گذاری پاره نمی شوند و طبیعتا تخمکی هم آزاد نمی شود. همین موضوع سبب می شود تا کیسه ی اطراف تخمک از بین نرفته و با جذب مایعات و خون متورم شود و در نهایت سبب ایجاد کیست تخمدان می شود که موجب اختلال در پروسه ی تخمک گذاری شده و در ماه بعد روند تخمک گذاری را نخواهیم داشت. پس به همین دلیل است که کیست های تخمدانی علاوه بر اثر بر روی آزاد شدن تخمک همچنین سبب اختلال در ترشح هورمون ها نیز می شوند.

علائم کیست تخمدان

هر خانم در طول عمر خود مبتلا به کیست تخمدان می شود و یا ممکن است که دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد ، این جای نگرانی ندارد و باید توجه داشته باشید که این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های حوزه ی زنان و زایمان می باشد بنابراین ابتلا به آن می تواند طبیعی بوده و تا زمانی که کوچک و غیر ملتهب باشند مشکل خاصی ایجاد نمی کنند. همین کیست های کوچک نیز ممکن است علائم زیر را داشته باشند. البته وجود این علائم در افراد مختلف متفاوت است.

 • گاهی اوقات علائمی مثل فشار و یا ورم در قسمت های زیر شکم ممکن است وجود داشته باشد که بر حسب نوع کیست این علائم می توانند با شدت کم و یا زیاد باشند.
 • احساس درد شدید
 • در صورتی که کیست باعث چرخش تخمدان شود ممکن است در افراد حالت های شدید تری مثل ایجاد درد شدید و یا حالت تهوع و یا استفراغ ایجاد شود.

کیست های تخمدانی در موارد حادتر، ممکن است سبب ایجاد علائمی شوند که البته این علائم نادر بوده و به صورت رایج در افراد ایجاد نمی شوند:

 • عامل ایجاد کننده درد های شدید در ناحیه لگنی
 • احساس درد های خفیف و گذرا در ناحیه ی کمر و ران
 • باعث انسداد در اندام های تحتانی مثل روده و مثانه می شود
 • افزایش وزن بدون اینکه تغییری در شزایط زندگی و یا عادات غذایی فرد ایجاد شده باشد.
 • ایجاد خونریزی های پی در پی در ناحیه ی واژینال
 • تکرر ادرار
 • حساس و ملتهب شدن سینه ها

انواع کیست تخمدان

 • کیست های فولیکولی : کیست های فولیکولی، جزو کیست های فانکشنال هستند. یعنی به صورت مستقیم بر عملکرد تخمدان و چرخه ی تولید تخمک اثر کذار هستند. این کیست در اثر تکمیل نشدن چرخه تخمدان و تولید تخمک ایجاد می شوند و در حقیقت ناحیه ی فولیکولی در این کیست ها تخیل است که با جذب مایعات و خون متورم و ایجاد کیست های ملتهب می کند.
 • کیست های لوتئال : این کیست ها نیز از نوع فانکشنال هستند با این تفاوت که از نوع قبلی بسیار نادرتر می باشند. این کیست ها در ناحیه ی کورپوس لوتئوم تخمدان ایجاد می شوند که اگر دچار شکاف و یا پارگی نشوند، بعد از چند ماه خود به خود از بین می روند.
 • کیست های درموئید : این نوع کیست ها، از نوع کیست های پاتولوژیک بوده و معمولا خوش خیم هستند ولی به دلیل پاتولوژیک بودن حتما باید از طریق جراحی خارج شوند.
 • کیست های آدنوما : این کیست ها همانطور که از نامشان پیداست بسیار پرخطرتر از سایر کیست ها هستند. و معمولا در داخل خود تخمدان ایجاد می شوند اما به کمک یک ساقه به طرف بیرون رشد می کنند.
برچسب ها:
مقالات مرتبط
خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن؛ علت ها و علائم اصلی

خشکی واژن یا آتروفی واژن، به نازک شدن، خشک شدن و التهاب دیواره های واژن گفته میشود که ممکن است زمانی رخ دهد که سطح هورمون...

رفع تیرگی واژن با لیزر

رفع تیرگی واژن با لیزر

تیرگی واژن یکی از مشکلاتی است که بیشتر خانم ها با آن همراه هستند، امروزه روش های بسیاری برای رفع تیرگی واژن ارائه می شود که...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *